اهمیت جستجوگرهای بومی در ایران از نگاه خبر ساعت ۱۴ شبکه یک سیما

نویسنده: تیم پارسی‌جو
اهمیت جستجوگرهای بومی در ایران از نگاه خبر ساعت ۱۴ شبکه یک سیما

در خبر ساعت ۱۴ شبکه اول سیما در قالب افتتاح شبکه ملی اطلاعات به بیان اهمیت جستجوگرهای بومی از جمله پارسی جو پرداخته شد. برای اطلاع بیشتر از این خبر با پرس‌و‌جو همراه باشید.

شنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۵، در بخش خبری ساعت ۱۴ شبکه اول سیما از افتتاح فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در هفته‌ی دولت خبر داده شد.

این بخش خبری از شبکه‌ی ملی اطلاعات یا اینترانت ملی به عنوان طرح ارتباطی کشور یاد کرد که از حدود ۱۰ سال پیش ایجاد آن آغاز شد. نگهداری و تبادل امن اطلاعات داخلی در کشور به منظور توسعه خدمات الکترونیکی و دسترسی به شبکه‌ی جهانی اینترنت از طریق بستر ارتباطی باند پهن سراسری برای کاربران خانگی از قابلیت‌های شبکه‌ی ملی اطلاعات برشمرده شد.

سپس در بخشی از این خبر از جویشگرها یا موتورهای جستجوی بومی به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات پازل‌ نقشه ‌ی کلی شبکه‌ی ملی اطلاعات سخن گفته شد.

خوانساری، رئیس مرکز تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: جستجوگرهای بومی کاربردهای متنوع و متعددی را در یکپارچه سازی خدمات بومی، عرضه بومی بر اساس مناطق، پایش خط و زبان فارسی در فضای مجازی و توسعه کسب‌وکارهای بومی در راستای اقتصاد مقاومتی برای کشور دارد.

این واحد خبری اعلام کرد هم اکنون موتور جستجویی مانند گوگل سهم اصلی بازار جستجو در اینترنت ایران را در اختیار دارد اما نمونه های وطنی آن‌ مانند پارسی جو با توان  بومی و شناخت فرهنگ و نیازهای مردم کشور تلاش دارند خود را در این بازار به اثبات برسانند. جویشگرهای بومی تاکنون دومیلیارد صفحه در وب  را پوشش داده‌اند که هدف آن ها رسیدن به ۱۲ میلیارد صفحه است.

یاری مجری طرح جویشگرهای بومی ایران، در مصاحبه‌ای با خبرنگار این بخش خبری، از رایگان یا حداقل کم هزینه بودن دسترسی کاربران به محتوا و مطالب داخلی در فضای وب از طریق جویشگرهای بومی به عنوان یکی از اهداف این طرح سخن گفت که با همراهی مرکز ملی اطلاعات میسر می‌شود.

در انتها خبرنگار خبرگزاری سیما اعلام کرد استفاده از جویشگرهای بومی علاوه بر تقویت توان داخلی زمینه را برای افزایش ضریب امنیت اطلاعات کاربران ایرانی بیشتر فراهم می‌کند.

برای آگاهی از جزئیات بیشتر، تماشای این ویدئو را  به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تماشای ویدئو از آپارات 

مجموع رتبه (0)
0 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!