در ۵ سال آینده، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر در جستجوگر پارسی‌جو مشغول به‌کار می‌شوند (ویدیو)

در ۵ سال آینده، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر در جستجوگر پارسی‌جو مشغول به‌کار می‌شوند (ویدیو)

بخش خبری شبکه ۵ صدا و سیما در مصاحبه با دکتر زارع، مدیرعامل جستجوگر ایرانی پارسی جو به توانایی های این جستجوگر در حوزه وب فارسی پرداخت. برای آگاهی از جزئیات، تا پایان این خبر پرس‌وجو را همراهی کنید.

شبکه ۵ صدا و سیما در بخش خبری خود  از جستجوگر بومی پارسی‌جو و قابلیت‌های آن سخن گفت و از اهداف و برنامه‌ها‌ی پارسی‌جو در یک‌سال آینده‌ خبر داد.

خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: کاربران اینترنتی برای جستجوی یک مطلب در فضای مجازی به اولین جایی که مراجعه می کنند موتورهای جستجو است. موتورهایی که در کنار نمونه های خارجی آن، هم اینک در ایران نمونه‌ی بومی آن با نام پارسی جو طراحی و تولید شده است. موتور جستجوی بومی پارسی جو توسط محققان شرکت دانش بنیان پارسی جو تولید شده و امکان جستجو متنی، تصویری، ویدئو، نقشه و آوا را فراهم آورده است. پارسی جو بر اساس نیاز و سلایق کاربران خود و آگاهی از فرهنگ بومی و زبان آن‌ها، پیشنهادهای اساسی و کاربردی را ارائه می دهد.

دکتر علی محمد زارع بیدکی مدیرعامل شرکت پارسی جو در مصاحبه‌ی اختصاصی با واحد خبر بیان کرد: تعداد زیادی داده و اطلاعات و میلیاردهای سند در وب داریم که موتورهای جستجوی جهانی به آن‌ها دسترسی ندارند و حتی برای آن‌ها به جهت عدم شناخت زبان و فرهنگ آن کشور، به صرفه نیست. به همین منظور موتورهای جستجو بومی علاوه‌بر فضای وب بر روی اسناد آن کشور تمرکز می کنند.

دکتر زارع بیدکی افزود : حدودا در پارسی ۱۵ سرویس مختلف داریم که به کاربران فارسی زبان خدمات می‌دهد. سرویس وب پارسی جو در اسناد وب جستجو می‌کند و حدود ۲ میلیارد سند فارسی را پوشش می دهد.

خبرنگار واحد خبر با تاکید بر سهم ۲.۷ درصدی ایرانیان در ترافیک و جستجو در گوگل بیان داشت: با بومی سازی موتور جستجوگر ایرانی پارسی‌جو می‌توانیم تا حد زیادی از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم.

امیرعلی خیراندیش مدیر اجرایی موتور جستجوگر پارسی جو در گفتگو با این بخش خبری تصریح کرد: تا ۵ سال آینده اگر حمایت ها صورت بگیرد و فرهنگ استفاده از جستجوگر بومی در میان مردم فراگیر شود، سالانه درآمد بیش از ۰.۵ میلیارد دلار برای این جستجوگر قابل پیش بینی است.

این واحد خبری اطلاع داد: بر اساس ظرفیت موجود بین نخبگان کشور برآورد شده که ظرف ۵ سال آینده حدود ۲۰۰۰ نفر در شرکت دانش بنیان پارسی جو مشغول به کار شوند.

ویدئوی این خبر از بخش انتهایی قابل مشاهده است.

تماشای ویدئو در آپارات

مجموع رتبه (1)
5 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • مهمان - علی

    پارسی جو مشکل دانلود ویدیو داره مثلا وقتی داری فیلمی رو دانلود میکنی حجمش 50مگ باشه تا 7مگ میاد و الکی میگه دانلود پایان یاف و پخش نمیشه!! رسیدگی کنید در ضمن رتبه پارسی جو در الکسا 370است و رشد چشمگیری داشته!

    دارای رتبه 5 از 5 ستاره

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!