جویشگر پارسی‌جو بالاتر از بینگ قرار گرفت

نویسنده: تیم پارسی‌جو
جویشگر پارسی‌جو بالاتر از بینگ قرار گرفت

شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ به نقل از عصر ایران- رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد بر اساس بررسی‌های انجام شده و آمار به دست آمده در خصوص استفاده‌ی کاربران ایرانی فضای مجازی از موتورهای جستجو، جویشگر بومی پارسی‌ جو نسبت به موتور جستجوی قدرتمند بینگ، از محبوبیت بیشتری در میان کاربران برخوردار است.

علیرضا یاری - رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با تحقیقات این مرکز در خصوص ارزیابی وضعیت استفاده کاربران از جویشگرهای مختلف بیان داشت: این کار با تحقیق بر ۴۰۰ نفر انجام شده است که به ترتیب گوگل، موتور جستجوگر پارسی‌جو و بینگ رتبه اول تا سوم را در بین کاربران دارند؛ که البته نسبت استفاده از گوگل در برابر جستجوگرهای بومی، یک به صد است. یعنی کاربران همچنان نسبت به استفاده از موتورهای جست‌وجوگر بومی بی اطلاع هستند و متاسفانه این تفکر در بین مردم وجود دارد که هر تکنولوژی در کشور به وجود می آید تنها محدود کننده کاربران است که این تفکری اشتباه است.

او در خصوص اینکه طی ماه‌های اخیر چه اقداماتی برای هویت بخشی به جویشگر بومی انجام شده است، بیان داشت: جویشگرهای بومی در ابتدای راه خود هستند، یعنی تا به امروز سعی شده که کیفیت آن ارتقا یابد. تاکنون در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دو جویشگر پارسی‌جو و یوز تحت قالب پروژه‌های دانشگاهی حمایت شده‌اند.

یاری افزود: یکی از مشکلاتی که در طرح جویشگرهای بومی وجود دارد این است که بسیاری موتور جست‌وجوی ملی را نمی شناسند و یا فکر می کنند کیفیت آن پایین است و نمی تواند جایگزین گوگل شود؛ اما باید در این خصوص اطلاع رسانی شود. البته در این راستا با سازمان‌های بزرگی نظیر آموزش‌وپرورش مذاکراتی صورت گرفته است تا بتوان از طریق آموزش و فرهنگ سازی مناسب در کودکان و دانش آموزان، فرهنگ مناسبی را در این خصوص دنبال نمود.

وی عنوان کرد: طرح فعالیت‌های مختلفی در راستای هویت‌بخشی به جویشگر بومی انجام شده است. همچنین جهت بهره‌برداری حداکثری از جویشگرها راهبردهای متنوعی تعیین شد که از جمله این موارد می‌توان به استراتژی ملزم نمودن سازمانهای دولتی به استفاده از جویشگرهای بومی در پرتال سازمانی اشاره کرد.

یاری در پاسخ به این سوال که با توجه به ورود جویشگرهای بومی میزان بازدید کاربران مشخص هست یا خیر، بیان داشت: آمار بازدید از آنها علی‌رغم تبلیغات محدود در سال‌های اخیر روند افزایشی داشته است؛ به نحوی که متوسط بازدید روزانه کاربران از این جویشگرها ۵۰۰ هزار نفر در روز است اما این رقم با گوگل قابل مقایسه نیست؛ در میان جویشگرهای بومی بیشترین مراجعه به موتور جستجوی پارسی‌ جو است؛ اما تاکید می کنم که استفاده گسترده از این خدمت مستلزم انجام تبلیغات در سطح وسیع و فرهنگ‌سازی استفاده از خدمات بومی است.

بنابراین آن‌چنان که از شواهد و بررسی‌ها بر می‌آید پارسی‌جو در میان فارسی‌زبانان جای خود را باز کرده ‌ به گونه‌ای که در مقایسه با موتور جستجوی قدرتمند و محبوب بینگ از جایگاه بالاتری در میان کاربران برخوردار است. امید داریم که درآینده با ارائه‌ی خدمات بهتر و بیشتر در ایران حرف اول را بزنیم.

مجموع رتبه (3)
3 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
 • مهمان - میلاد

  سلام
  عالیه
  شما همینطوری عالی کار کنید
  کیفیتو در اولویت قرار بدید
  سعی کنید گستردش کنید
  اگه عالی باشه
  بهتر از گوگل باشه
  صد در صد ایرانیا مطلع بشن ازش استفاده میکنند
  همینطور بمرورگر نیاز دارید
  من ب شخصه کاری با گوگل ندارم
  اما وقتی مرورگرمو باز میکنمو گوگل میاد بالا
  دیگه کاری با جستوجوگرای دیگه ندارم
  خیلی کم دیدم افراد دوروبرم جستوجوگر خاصیرو وارد کنند
  موفق باشید

  دارای رتبه 5 از 5 ستاره
 • مهمان - پارسی جویی

  مهمان - میلاد

  سلام
  برای این که مرورگر رو باز می کنید گوگل نیاید می تونید پارسی جو رو به صفحه اول اضافه کنید یا از افزودن به مروگر برای پیش فرض کردن موتور جستجو ، پارسی جو رو پیش فرض قرار بدید. نیاز به طراحی یا ارائه مرورگر در این مورد نیست.

  دارای رتبه 3 از 5 ستاره
 • مهمان - محمود

  رتبه موتورهای جستجوگر در ایران : گوگل ، یاهو ، بینگ ، پارسی جو ، یوز در الکسا در کشور ایران برابر است با :
  رتبه google 1
  رتبه 3 یاهو
  رتبه 40 bing
  رتبه 287 پارسی جو
  رتبه 1,055 برای یوز می باشد.

 • سلام. سپاس از نظرتون. به این نکته توجه فرمایید که معیاری که بر اساس اون پارسی جو بالاتر از بینگ قرار گرفته است، رتبه الکسا و تعداد بازدید نبوده. بلکه بر اساس یک سری تست های کاملا مهندسی، چند جستجوگر مطرح داخلی و خارجی مورد مقایسه قرار گرفتند تا از نظر کمیت، کیفیت و سرعت پاسخ دهی به نیاز کاربران رتبه بندی شوند. در این رتبه بندی پارسی جو بعد از گوگل بالاتر از دیگر جستجوگرها ( برای جستجوهای فارسی ) قرار گرفته است. همچنین الکسا بخش زیادی از بازدیدکننده های جستجوگرهای ایرانی را که در اینترانت قرار دارند نمی بیند و فقط قادر به مشاهده کاربران اینترنت است.

 • مهمان - کاربر پر و پا قرص پارسی جو

  سلام
  از پارسی جو خیلی خیلی بیشتر از گوگل استفاده می کنم اما این رو نشونه استفاده بقیه نمی دونم.
  وقتی رتبه پارسی جو تو ایران ۲۹۰ و رتبه بینگ ۴۰ هست. نمی شه راحت گفت که پارسی جو از بینگ بالاتره.
  یه پیشنهاد دیگه ام این که حالا که در متن گوگل و بینگ رو لینک کردید خوب بود که یوز رو هم لینک می کردید بالاخره خودی ترند.

  دارای رتبه 0.5 از 5 ستاره
 • سلام. ممنون از اینکه حمایت خودتون را از جستجوگرهای بومی اینچنین ابراز می کنید. معیاری که بر اساس اون پارسی جو بالاتر از بینگ قرار گرفته است، رتبه الکسا و تعداد بازدید نبوده. بلکه بر اساس یک سری تست های کاملا مهندسی، چند جستجوگر مطرح داخلی و خارجی مورد مقایسه قرار گرفتند تا از نظر کمیت، کیفیت و سرعت پاسخ دهی به نیاز کاربران رتبه بندی شوند. در این رتبه بندی پارسی جو بعد از گوگل بالاتر از دیگر جستجوگرها ( برای جستجوهای فارسی ) قرار گرفته است. اما نکته مهم اینه که با اینکه کیفیت جستجوگرهای ایرانی تا به این حد بالا رفته است چرا همچنان کاربران ایرانی به استفاده از جستجوگرهای خارجی تمایل دارند؟ امیدواریم با بالا رفتن هر چه بیشتر کیفیت جستجوگرهای ایرانی و ارایه بهتر آن ها به مردم دایره استفاده کاربران از محصولات بومی بیشتر شود. موردی هم که در انتها مدنظر شما بود اشتباه سهوی بود که اصلاح شد.

 • مهمان - مهدی

  سلام.
  بهتون تبریک میگم، خوشحالم که از جستجوگر بینگ جلو زدید...

 • مهمان - مهدی

  سلام. بدون تردید همراهی کاربرانی مثل شما ما را به این مهم رسانده است. سپاس از لطفتون

 • مهمان - رضا

  سلام
  آیا پارسی جو نرم افزار مرورگر اینترنتی برای رایانه دارد؟
  همچنین سرویس رایانامه و وبلاگ برای عموم کی راه اندازی می شود؟

 • مهمان - رضا

  سلام. خیر هنوز مرورگر اینترنتی اختصاصی تهیه نشده است. دو سرویس رایانامه و وبلاگ جزو برنامه های به زودی پارسی جو نیست و انشا.. هر حرکت خاصی در این زمینه انجام بگیره به سرعت اطلاع رسانی می شه. با تشکر از پرسش شما

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!