گفتگوی زنده شبکه‌ی خبر با مدیر اجرایی پارسی‌جو

گفتگوی زنده شبکه‌ی خبر با مدیر اجرایی پارسی‌جو

شبکه‌ی خبر صدا و سیما، جمعه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۵ از دکتر خیراندیش، مدیر اجرایی پروژه‌ی جستجوگر بومی پارسی‌جو، دعوت به عمل آورد و بخش فناوری اطلاعات ساعت ۱۸ را به گفتگو با ایشان اختصاص داد. برای اطلاع از جزئیات این گفتگو تا پایان این بخش ما را همراهی کنید.

دنیای وب بزرگترین منبع اطلاعاتی است که تا به حال در اختیار انسان بوده و روز‌به‌روز به حجم آن افزوده می‌شود. میلیاردها صفحه‌ی اطلاعات بر روی سرور‌های مختلف قرار گرفته و روز‌به‌روز گسترش سایت‌ها به حجم این اطلاعات می‌افزاید. نرخ رشد این اطلاعات تا به آن‌جایی رسیده که امروزه مشکل دسترسی به اطلاعات جدی‌تر از نبود اطلاعات است و به نوعی چالش عمده‌ی اکثر کاربران دستیابی به اطلاعات است و نه کمبود اطلاعات. در این میان حل مشکل بر اساس فناوری موتور جستجو است. موتور جستجو به کاربران در یافتن اطلاعات موردنظرشان کمک می‌کند اما مهم‌تر از یافتن وب جایگاهی است که موتورهای جستجو می‌توانند برای کشور رقم بزنند.

در همین راستا شبکه‌ی خبر گفتگویی با دکتر خیر‌اندیش، مدیر اجرایی جستجوگر بومی پارسی‌ جو، در رابطه با موتورهای جستجو و جستجوگرهایی که در ایران طراحی شده و قابلیت استفاده برای کاربران با خط و زبان فارسی را دارند، صورت داد.

دکتر خیر اندیش با این مقدمه وارد بحث شدند: در سال‌های جدید یک مفهوم و پارادایم جدید به نام فضای مجازی در زندگی انسان‌ها پدیدار شده است، که تنها راه ارتباطی کاربران با این فضا به واسطه‌ی یک نمایشگر انجام می‌شود. برای دسترسی به دیتا و اطلاعات موردنیاز در فضای مجازی نیز لازم است که از موتورهای جستجو استفاده کنیم.

مدیر اجرایی پارسی‌جو آماری در زمینه‌ی استفاده‌ی کاربران اعلام کردند: ۸۰ درصد کاربران برای ورود به وب از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

مجری شبکه خبر از اهمیت موتورهای جستجوی بومی و راه‌اندازی آن‌ها بر اساس خط و زبان فارسی برای گفتگو و نگارش گفتند و نظر دکتر خیراندیش را در این رابطه سوال کردند. آقای خیر‌اندیش از لزوم وجود موتورهای جستجوی بومی سخن گفتند و جستجوگرهای بومی را در کشورهای مختلف نظیر روسیه و کره‌ی جنوبی مورد بررسی قرار دادند. ایشان اظهار داشتند: متخصصان پردازش زبان در داخل کشور مادر بهتر می‌توانند دیتاهای محلی و ملی را پردازش کنند چرا که حجم عظیم اطلاعات داخلی در دسترس موتور جستجوی جهانی مثل گوگل نیست و همین موضوع می‌تواند نقش اصلی را در موفقیت موتورهای جستجوهای بومی ایفا کند.

این اطلاعات می‌تواند در اختیار جستجوگرهای داخلی برای استفاده کاربران قرار گیرند. مثلا اطلاعات مکانی و یا پایان نامه‌ها با وجود این‌که همه‌ی آن‌ها در قالب الکترونیک است، صرفا در اختیار دانشگاه‌ها و در کتاب‌خانه‌ها قرار گرفته است و فقط از طریق آن‌ها قابل دسترسی است. کره‌ی جنوبی برای رفع این معضل دانشگاه‌های خود را ملزم کرد که همه‌ی اطلاعات علمی را روی پلت‌فرم نیور، موتور جستجوی بومی این کشور، برای استفاده دانشجویان قرار دهند.

آقای خیراندیش از شروع روند پیاده‌سازی پروژه‌ی جستجوگر پارسی جو از سال ۱۳۸۷ اطلاع دادند و گفتند: در سال ۱۳۸۹ اولین نسخه پارسی‌جو با یک میلیون سند فارسی روی وب قرار گرفت و هم اکنون نسخه‌ی پنجم آن با پوشش ۲ میلیارد صفحه روی وب قرار گرفته است.

مدیر اجرایی پارسی‌جو اضافه کرد: پارسی جو یک موتورجستجوی کاملا مستقل هست. همه‌ی مراحل خزش، نمایه سازی و رتبه‌بندی از پایه در شرکت پارسی جو طراحی و پیاده سازی استفاده شده است. پارسی‌جو ۱۵ سرویس کاربردی را با توجه به پرس‌وجوهای انجام گرفته توسط کاربران طراحی و در اختیار کاربران قرار داده است.

ایشان تحلیل و تعریفی جدید از شبکه‌ی ملی اطلاعات بیان داشتند: شبکه‌ی ملی اطلاعات در واقع چرخش آزاد اطلاعات داخل کشور با هزینه کم است. در شبکه‌ی ملی اطلاعات همه‌ی اطلاعات روی یک پلت فرم قرار می‌گیرد که موتور جستجو روی یک پایه آن هست و مردم با هزینه‌ی کم از آن استفاده می‌کنند.

مدیر اجرایی پارسی‌جو پشتیبانی از گویش‌های متفاوت فارسی‌زبانان در کشور را از برنامه‌های آتی پارسی‌جو دانستند و تشریح کردند: جستجوگرها یک فرآیند یادگیرنده دارند بر اساس آن فعالیتی که کاربر با توجه گویش و زبان خودش دارد یادگیری انجام می‌شود. دفعه‌ی بعد که کاربری مشابه وارد شد، جستجوگر برحسب نیاز کاربر و یادگیری که قبلا صورت گرفته، نتایج را نمایش می‌دهد.

در انتها دکتر خیراندیش چشم انداز موتور جستجوی پارسی‌جو را کسب درآمد سالیانه ۵۰۰ میلیون دلار، کاهش هزینه‌های عمومی جامعه و افزایش حجم تجارت الکترونیک  بیان کردند.

ویدئو‌ی کامل این گفتگو از بخش انتهایی قابل مشاهده است.

تماشا ویدئو در آپارات

 

مجموع رتبه (1)
5 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • مهمان - علی

    سلام پارسی جو عالییییییست;)
    فقط خواهش میکنم اون رو بالای آیکون بازار بزارید تا مردم دانلود کنن و بیشتر تبلیغ کنید نمیدونم چرا مردم زیاد حمایت نمیکنن

    دارای رتبه 5 از 5 ستاره

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!