پرسش و پاسخ

ارزشمندترین سرمایه هر صفحه اینترنتی یا بلاگی بدون تردید بازدیدکنندگان از آن است. در مدت اخیر تلاش کرده‌ایم که راه‌های ارتباطی متعددی را برای تعامل بیشتر با شما ایجاد کنیم تا از پیشنهادات و انتقادات شما برای پیشبرد بهتر پارسی‌جو بهره‌ها ببریم. سوالاتی که در این بخش گردآوری شده است در واقع مهم‌ترین پرسش‌های کاربران است که به دفعات از پارسی‌جو پرسیده شده است و ما آن‌ها را  به‌همراه جواب پارسی‌جو برای شما در این صفحه نمایش می‌دهیم. اگر به جز این موارد، پیشنهاد، انتقاد یا سوالی دارید می‌توانید آن را از بخش تماس با ما یا بخش تجربه شما از پارسی‌جو با ما در میان بگذارید.

۱- جستجوگر پارسی جو چیست و از چه زمانی شروع به فعالیت نموده است؟ 

جستجوگر ایرانی پارسی‌جو به‌عنوان قوی‌ترین موتور جستجوی فارسی توسط جمعی از متخصصین و نخبگان دانشگاهی کشور در سال ۱۳۸۸ و در قالب شرکت دانش‌بنیان وب‌پردازان نوین پارسی‌جو شروع‌ به‌کار کرد. نسخه اول این جستجوگر در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ با پوشش یک‌میلیون صفحه  بر روی وب قرار گرفت که هم‌اکنون نسخه پنجم این موتور جستجو با پوشش بیش از یک و نیم میلیارد صفحه  و ارائه بیش از ۱۵ سرویس متنوع فعال است.

۲- چشم انداز پارسی جو چیست؟

"آسان نمودن زندگی ایرانیان، با خلق ارزش در فضای مجازی" این همان چشم‌اندازی است که مجموعه پارسی‌جو متصور است.

۳- آیا پارسی جو از نتایج موتورهای جستجوی دیگر استفاده می کند یا به صورت مستقل عمل می کند؟ 

پارسی جو یک موتور جستجوگر مستقل است که  ابعاد و پیچیدگی تکنولوژیکی و ساختاری بسیار وسیع‌تری نسبت به فرا جستجوگرها (Meta Search Engine) دارد. بدین معنا که در پارسی‌جو  تمام مراحل خزش، نمایه سازی و رتبه بندی در سرورهای پارسی جو و توسط الگوریتم های طراحی شده توسط گروه پارسی جو انجام می‌گیرد در حالی که فراجستجوگرها تنها به رتبه‌بندی نتایج جستجوگرهای مستقل می‌پردازند.

۴- اساساً با وجود جستجوگرهایی نظیر گوگل و بینگ، جستجوگر پارسی‌جو چه بخشی از نیاز کاربران را پاسخ می‌دهد؟

موتور‌های جستجوی بومی با دانش و شناخت بیشتر نسبت به زبان مادری یک کشور و بهره‌مندی از ابزارهای پردازش زبان بومی و دسترسی بهتر به زبان‌شناسان آن کشور قابلیت مانور بیشتری در رفع نیاز‌های مردم آن کشور در حوزه جستجوی وب دارند. جستجوگرهای بومی همچنین شناخت بیشتری از فرهنگ و رفتار کاربران خود در مناطق مختلف دارند که این عامل به ارایه سرویس‌های محلی موفق و فراگیر منجر می‌شود. عوامل یاده شده موجب شده است که موتورهای جستجوگر بومی به موفقیت‌های بسیاری در تعدادی از کشورهای مطرح دنیا دست یابند.

موتور جستجوی پارسی‌جو متناسب با زبان فارسی و فرهنگ ایرانی طراحی شده و می‌کوشد مطابق با نیازهای روز جامعه ایران خدمات متنوع وب ارائه دهد. البته، به هیچ عنوان محدود کننده دسترسی به اینترنت نیست، به گونه‌ای که هر سایتی که در شبکه کشور قابل دسترسی باشد در پارسی‌جو نیز قابل دستیابی است. پارسی‌جو یک پروژه ملی یا پروژه‌ای با بودجه کلان دولتی نیست و به هیچ سازمان و نهادی هم تعلق ندارد. صد البته خالی از ایراد هم نیست، چون تازه در ابتدای یک راه طولانی است ولی ما شبانه‌روز در حال تلاش برای بهبود و ارتقاء آن هستیم.

۵- هدف پارسی جو به صورت کلی چه چیزی است؟

 پارسی جو مانند همه موتورهای جستجوی بومی موفق دیگر کشور ها به دنبال ارایه خدمات بومی و محلی در راستای استفاده راحت، بهینه، موثر و کارا از فضای وب برای بهبود کیفیت زندگی است. هدف ما عرضه يك موتور جستجوی فارسی با كيفيت عالی و ارائه سرویس‌ها و خدمات محلی با کیفیت به کاربران ایرانی است. اکثر کاربران، موتور جستجو را بیشتر به‌منظور پاسخگویی به نیازهای جستجو در وب می‌شناسند در حالی که موتور جستجو مفهومی گسترده و فراگیری دارد که منجر به پاسخ به نیازهای مختلف کاربران می شود. 

برای مثال موتور جستجوی نیور در کشور کره جنوبی خدمات متنوعی از قبیل خدمات مبتنی بر نقشه، خرید و فروش آنلاین، سرویس های کودکان و ده‌ها سرویس متنوع دیگر را ارایه می‌دهد.

۶- آیا پارسی جو متعلق به دولت است؟ 

خیر. این جستجوگر متعلق به شرکت دانش بنیان وب پردازان نوین پارسی‌جو، با نام تجاری پارسی‌جو، است که یک موتور جستجوی خصوصی و با سهامداران حقیقی است.

۷- آیا پارسی‌جو در جهت فیلتر نمودن موتورهای معروف جهانی مانند گوگل ایجاد گردیده است؟

خیر. با توجه به توضیحات ارائه شده هدف موتور‌های جهانی مانند گوگل با موتورهای بومی کاملا متفاوت است. همچنین با توجه به اینکه پارسی‌جو متعلق به بخش خصوصی است، در نتیجه تاثیری در تصمیم‌گیری‌های کلان صنعت فناوری اطلاعات ندارد. توصیه پارسی‌جو همواره بر محدود نشدن موتورهای جستجوی موجود بوده است زیرا در فضای رقابت است که پارسی جو ملزم به ارائه خدمات بهتر برای بقا و رشد است.

۸- آیا پارسی جو در آینده برنامه ای برای افزودن امکانات و یا سرویس های جدیدی دارد؟

بله. بر اساس برنامه استراتژیک تدوین شده، سرویس‌های متعدد و کاربردی بر اساس بخش‌بندی‌های دموگرافیک (جمعیت شناختی) و رفتارشناسی کاربران در نقشه راه پارسی جو دیده شده است. همچنین پارسی‌جو همواره در حال بهبود کمی و کیفی قابلیت‌های سرویس‌های کنونی خود است. 

۹- چگونه می‌توانیم یک سایت جدید را به پارسی جو معرفی کنیم؟

کافی است که شما آدرس صفحه نخست سایت خود را در قسمت افزودن وبگاه در انتهای صفحه اصلی پارسی جو وارد کنید و بقیه کار را به ما بسپارید.

۱۰- آیا می توانیم از پارسی جو به عنوان جستجوگر وبسایت خودمان استفاده کنیم؟

بله. پارسی‌جو سیستم جستجوی سفارشی خود را در دسترس توسعه دهندگان و صاحبان وب‌سایت‌های اینترنتی قرار داده است تا از این طریق بتوانند از قدرت جستجوگر پیشرفته و بومی پارسی‌جو در پاسخ‌گویی به نیازهای کاربران خود استفاده کنند. در حال حاضر سیستم جستجوی سفارشی پارسی جو در سه حالت متفاوت در دسترس است که با ثبت نام در پارسی جو و مراجعه به آدرس اینترنتی cs.parsijoo.ir قادرخواهید بود جستجوی سفارشی خود را بسازید. توضیحات بیشتر را نیز می‌توانید از بلاگ رسمی پارسی‌جو دریافت کنید.

۱۱- آیا پارسی جو از اپلیکیشن موبایلی که بسیاری از امکانات و سرویس‌های این جستجوگر را شامل شود، برخوردار است؟

بله، در حال حاضر اپلیکیشن پارسی جو برای محصولات مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید تهیه شده است که می‌توانید آن را به‌طور رایگان از فروشگاه اپلیکیشن بازار و یا به‌صورت مستقیم از این لینک دریافت کنید. برای توضیحات بیشتر نیز می‌توانید به بلاگ پارسی‌جو مراجعه کنید.

 ۱۲- برای ثبت تبلیغات در پارسی جو از چه راهی باید اقدام کنیم؟

 شما می توانید بعد از ثبت نام در پارسی جو از طریق این لینک و بعد از عضویت اقدام به ثبت تبلیغات کنید تا تبلیغات شما در محل‌هایی که برای این منظور آماده شده است نمایش داده شود.

۱۳- چگونه می توانم از سرویس نقشه پارسی جو در سایت خود استفاده کنیم؟

شما می توانید بعد از ورود به سرویس نقشه پارسی جو از طریق آيکن (API) موجود در منو بالایی به راهنمای استفاده نقشه در سایت خود دسترسی داشته باشید. برای توضیحات بیشتر نیز می‌توانید به بلاگ پارسی‌جو مراجعه کنید.

۱۴- اسناد قابل جستجو هر چند مدت یک بار به روز آوری می شود؟

در حال حاضر اسناد موجود در سیستم جستجوگر پارسی جو به صورت روزانه به‌روز آوری می شود که البته این به روزآوری‌ها در صورت به روز شدن صفحات در وب صورت می پذیرد.

۱۵- آیا صفحات پارسی‌جو برای نمایش در محصولاتی مثل گوشی هوشمند و تبلت بهینه‌سازی شده‌اند؟

بله. صفحات وب پارسی‌جو به شکلی توسعه داده شده‌‌اند که کاربران بهترین تجربه کاربری را با تمامی محصولات هوشمند خود داشته باشند.

۱۶- چگونه می توانیم با تیم پارسی جو در ارتباط باشیم؟

شما می توانید از طریق آدرس ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا از طریق فرم تماس با ما در بلاگ پارسی‌جو یا از طریق فرم تجربه شما از پارسی‌جو، با ما در ارتباط باشید.

۱۷- امکان همکاری با پارسی‌جو برای ما وجود دارد؟

بله، اگر به چالش‌های جذاب در حوزه وب علاقه‌مند هستید و کار در محیطی پر انرژی و خلاق شما را بی‌نهایت وسوسه می‌کند، می‌توانید در صفحه اصلی پارسی‌جو، از منوی بغل به موقعیت‌های شغلی موجود در پارسی جو دسترسی داشته باشید.

۱۸- آیا قصد دارید که برای سایر سیستم‌عامل‌های موبایلی مانند iOS یا ویندوز اپلیکیشن تولید کنید؟

در حال حاضر تمرکز ما بر روی بستر و سیستم عامل آندروید هست، اما بدون شک بعد از رسیدن به یک تجربه کاربری مناسب در این اکوسیستم وارد حوزه سایر سیستم‌عامل‌ها خواهیم شد.

 

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!