راهنمای کامل نقشه پارسی جو

 

نقشه پارسی جو ابزار‌ها و امکانات بسیاری را برای استفاده و بهره‌گیری کاربران فراهم آورده که از بین آن‌ها می‌توان به امکان جستجو، ویرایش و ترسیم، ویژه سفر، محاسبه مساحت، اندازه گیری طول، API نقشه پارسی جو و ... اشاره کرد. در این بخش راهنمای کاملی برای کار با ابزار‌ها و استفاده از قابلیت های پارسی جو ارائه شده است.

جستجو

برای دستیابی بهینه و سریعتر به اماکن و عوارض مختلف، بهتر است در جعبه جستجو ابتدا نام شهر، استان و یا مکان مورد نظر خود را نوشته و در ادامه، از لیست نتایج جستجوی ظاهر شده، عارضه موردنظر را بیابید. با کلیک بر روی هر عارضه، اطلاعات بیشتری از آن شامل توضیحات و عکس‌هایی از مکان در پایین پنجره جستجو نمایش داده می شود.

قابلیت جستجو در نقشه پارسی جو

ثبت عارضه و ویرایش عارضه های ثبت شده

جهت ترسیم و ثبت انواع مختلف عوارض می توانید از ابزار  نقطه استفاده نمایید. (ثبت مکان سازمان ها، ادارات، مغازه ها، کسب و کارها و ...)

برای شروع ثبت عارضه، بزرگنمایی نقشه جهت افزایش دقت، باید تا حد قابل قبول افزایش یابد.

پس از انتخاب دکمه ترسیم و ویرایش، با کلیک بر روی گزینه ماهواره در بالای صفحه، نقشه‌ی ماهواره‌ای منطقه‌ نمایش داده‌ می‌شود. برای ثبت عارضه ابتدا ابزار نقطه () را انتخاب کنید و با کلیک بر روی مکان مورد نظر محل عارضه را مشخص نمایید. 

پس از مشخص کردن مکان و کلیک بر روی نقشه، پنجره ورود اطلاعات توصیفی مربوط به آن عارضه باز می گردد که برای ثبت عارضه باید موارد ستاره دار حتما تکمیل گردند. همچنین می توانید در این قسمت عکسهای مرتبط برای عارضه مورد نظرتان را از طریق کلید "بارگذاری عکس" به آن اضافه نمایید.

  مشاهده این ویدیو در آپارات و لینک اشتراک گذاری آن

ترسیم و ویرایش

با استفاده از ابزارهای ترسیم و ویرایش ، می‌توانید مکان‌ها، اسامی و عوارضی را که در نقشه موجود نیست یا اطلاعات آن اشتباه و ناقص است را وارد و تکمیل سازید. این ابزارها به شما اجازه می‌دهد تا انواع عوارض نقطه ای، خطی و سطوح مد نظرتان را که در نقشه وجود ندارند ترسیم نموده و اطلاعات توصیفی و عکس های مرتبط به آن عارضه‌ها را اضافه نمایید. همچنین در صورتی که عارضه های موجود در نقشه از نظر شما دارای اشکال و ایرادی در مکان قرارگیری، نوع ترسیم و یا اطلاعات توصیفی هستند قادر خواهید بود با انتخاب آن، عارضه را ویرایش نمایید.

استفاده از قابلیت ترسیم و ویرایش تنها در صورتی امکان پذیر است که شما یک کاربر پارسی جو باشید. با ثبت نام در سایت پارسی جو  صاحب حساب کاربری پارسی جو می‌شوید. اگر هم دارای اکانت پارسی جو هستید پس از ورود به حساب کاربری خود این قسمت فعال می گردد.

ترسیم

جهت ترسیم و ثبت انواع مختلف عوارض می توانید از کلیدهای مرتبط به آنها ( نقطه ، خط  و پلیگون و ...) استفاده نمایید.

برای شروع ترسیم و ثبت عارضه، بزرگنمایی نقشه جهت افزایش دقت، باید تا حد قابل قبول افزایش یابد.

پس از اتمام ترسیم عارضه مورد نظرتان، پنجره ورود اطلاعات توصیفی مربوط به آن عارضه باز می گردد که برای ثبت عارضه باید موارد ستاره دار حتما تکمیل گردند. همچنین می توانید در این قسمت عکسهای مرتبط برای عارضه مورد نظرتان را از طریق کلید "بارگذاری عکس" به آن اضافه نمایید.

برای درک بهتر ترسیم عارضه‌ها،  سه نمونه را ذکر می‌کنیم:

 • ترسیم خیابان/کوچه: پس از انتخاب دکمه ترسیم و ویرایش، با کلیک بر روی گزینه ماهواره در بالای صفحه، نقشه‌ی ماهواره‌ای منطقه‌ نمایش داده‌ می‌شود. برای ترسیم خیابان/ کوچه ابتدا ابزار ترسیم خط() را انتخاب کنید و با کلیک های پیوسته مسیر عبور خیابان/کوچه را رسم نمایید. دقت داشته باشید که حتما ابتدا و انتهای خیابان/کوچه ترسیم شده به عارضه های ابتدا و انتهای آن متصل شود (برای نمایش صحیح مسیریابی می بایست این عارضه ها اصطلاحا همبند باشند) پس از آن بخش ورود اطلاعات را تکمیل کنید.
 • ترسیم بلوار: پس از انتخاب دکمه ترسیم و ویرایش، با کلیک بر روی گزینه ماهواره در بالای صفحه، نقشه‌ی ماهواره‌ای منطقه‌ نمایش داده‌ می‌شود. در نمایش نقشه پارسی جو بلوارها را باید به صورت دوطرفه و جهت دار مشخص کرد. برای این کار ابزار ترسیم خط() را انتخاب کنید یک طرف بلوار را رسم نموده و برای ترسیم طرف دیگر، مجددا بر روی ابزار خط کلیک نمایید. جهت هر طرف بلوار نیز هم از طریق آیکون تغییر جهت() در مجموعه ابزارهای ترسیم و ویرایش و هم با توجه به جهت ترسیم خط توسط شما( از سمت نقطه شروع به انتها و نقطه پایانی خط) به صورت اتوماتیک تعیین خواهد شد. پس از آن بخش ورود اطلاعات را تکمیل کنید.

  برای تماشای ویدئو‌ی ترسیم بلوار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید.

 • ترسیم میدان: در این قسمت لازم است ابزار  را کلیک کنید و در منطقه‌ی موردنظر و با توجه به نمایش عارضه‌ی میدان در نقشه‌ی ماهواره‌ای که در لایه زیرین قرار دارد ، میدان را رسم کنید. ( می‌توانید برای تطابق کامل میدان با نقشه‌ی ماهواره‌ای پس از رسم ابزار میدان  آن را با ابزار‌های جابجایی   و تغییراندازه تغییر دهید) جهت ترسیم میدان به صورت اتوماتیک و توسط سیستم همواره در جهت خلاق عقربه‌های ساعت در نظر گرفته خواهد شد. سپس اطلاعات داخل کادر ورود اطلاعات را وارد نمایید.

  مشاهده این ویدیو در آپارات و لینک اشتراک گذاری آن

همچنین در این بخش می‌توانید یک نام مشترک را برای چندین نقطه و یا چندضلعی و یا انواع مختلفی از عارضه‌ها، که البته به نحوی با یکدیگر ارتباط و وابستگی دارند، درنظر بگیرید و آن‌ها را با یک اسم ثبت کنید.(مثلا در هنگام ترسیم میدان علاوه بر مشخص کردن محدوده اطراف میدان با ابزار ، یک نقطه در میان میدان مشخص کنید) بدین صورت که شما عارضه‌های مختلف را با کلیک بر آیکون‌های مربوطه ترسیم و پس از اتمام عملیات، عارضه‌ها را با هم انتخاب کنید و در بخش ورود اطلاعات یک نام به آن‌ها اختصاص دهید. بدین ترتیب نتایج جستجو به صورت یکپارچه و بدون افزونگی نمایش داده می‌شود.

توجه: بسته به این‌که در ابتدا بر روی کدام یک از ابزارهای ترسیم کلیک شود، برای انتخاب دیگر ابزارها در دفعات بعدی و ثبت یک نام مشترک برای عارضه‌ها شرایط و محدودیت‌هایی وجود دارد; بدین صورت که اگر دفعه اول از ابزارهای ترسیم سطح( چندضلعی، بیضی و دایره) برای رسم یک عارضه استفاده شود، در دفعات بعدی انتخاب ابزارهای ترسیم می‌تواند از میان هر سه نوع ابزار( سطح، خط و نقطه) صورت گیرد. ابزارهای ترسیم خط( بیضی، میدان و خط) تنها با ابزارهای خط و نقطه قابل استفاده هستند و با ترسیم یک نقطه ابزارهای ترسیم تنها به انتخاب ابزار نقطه محدود می شود.

قابلیت قرار دادن یک نام مشترک برای چند عارضه در نقشه پارسی جو

ویرایش

برای ویرایش عارضه مورد نظرتان می توانید با کلیک بر روی عارضه و انتخاب آن، انواع تغییرات لازم را اعمال نموده و اطلاعات توصیفی مربوط به آن را نیز ویرایش نمایید. همچنین می توانید عکس‌های مرتبط با آن عارضه را در صورتی که صحیح نیست حذف نموده و عکسهای جدید به آن اضافه نمایید.

با انتخاب عوارض، رنگ آنها قرمز شده و پنجره اطلاعات توصیفی مربوط به آنها در زیر جعبه جستجو باز می گردد که با کلیک بر روی دکمه "ویرایش" در آن پنجره می توان تغییرات مورد نظر را اعمال نمود.

جهت تصحیح مکانی عارضه های خطی موجود، پس از طی مراحل فوق، کلیه خطوط در صفحه بصورت نقطه چین در می آیند که می توان با انتخاب ابزار ترسیم، ادامه عارضه خطی را ترسیم نمود و به مکان مورد نظر اتصال داد. در این حالت با نزدیک کردن خط به خطوط دیگر عمل اتصال به‌صورت Snap (چسبیدن) صورت می پذیرد.

با سایر ابزارهای موجود در این قسمت می توانید انواع تغییرات لازم مانند جابجایی   ، تغییر اندازه  ، چرخش  و تغییر رئوس  را برای عارضه متناسب با آن انجام دهید.

 • جدا کننده: در بعضی موارد ممکن است معبری که در پارسی جو ثبت شده است با تغییرات نوسازی شهری به چند بخش تقسیم شده باشد و برای هر بخش نامگذاری متفاوتی انجام گیرد. برای اعمالی این تغییرات از ابزار جدا کننده  ، استفاده میکنیم. برای آشنایی با ابن ابزار لطفا ویدیو زیر را مشاهده کنید.

 

  مشاهده این ویدیو در آپارات و لینک اشتراک گذاری آن

 • تلفیق: در بخش ویرایش می‌توان نقاط، خطوط و یا نواحی(چندضلعی polygon) متناسب و وابسته را برای مرتب کردن طراحی، با یکدیگر ادغام و ترکیب کنید. بدین صورت که پس از کلیک بر روی دکمه ویرایش و انتخاب گزینه "تلفیق" از بالای صفحه‌ی ورود اطلاعات، عارضه‌های موردنظر را برای ترکیب و تلفیق، انتخاب و دکمه "تلفیق عارضه‌ها" را انتخاب کنید. البته باید در نظر داشته باشید که عارضه‌هایی که نحوه نمایش آن‌ها به صورت یک نقطه است فقط می‌توانند با نقطه تلفیق شوند; خط‌ها با نقطه و خط قابل ترکیب و تلفیق هستند و عارضه‌های نمایش داده شده به صورت یک چندضلعی امکان تلفیق با هر سه نوع نحوه نمایش عارضه‌ها یعنی نقطه، خط و پلیگن(چندضلعی) را دارند.

چند نمونه برای استفاده از قابلیت تلفیق:

 1. بلواری که دوطرف آن به صورت جداگانه در نتایج جستجو نمایش داده می‌شود.
 2. هر بخش یا قسمتی از یک چند ضلعی و یا خط به صورت جداگانه و در بازه‌های مختلف رسم شده و با جستجوی نام آن عارضه چند نتیجه جستجوی یکسان نمایش داده می‌شود که هر کدام تنها به قسمتی از آن چندضلعی یا خط اشاره می‌کنند.
 3. محدوده اطراف یک دانشگاه و ساختمان اصلی دانشگاه که هرکدام به ترتیب با چندضلعی و نقطه مشخص شده‌اند.

که در این‌گونه موارد می‌توان با استفاده از قابلیت تلفیق، عارضه‌ها را ترکیب نمود. در صفحه‌ی نتایج جستجو نیز تنها یک نام برای تمام این عارضه‌ها ثبت می‌شود که با کلیک بر روی آن، کل مجموعه‌ای که قبلا با هم تلفیق شده بودند، در نقشه ظاهر می ‌شود.

تلفیق پلیگن و نقطه در نقشه پارسی جو

 

برای ویرایش و پاک کردن بخشی از عارضه‌ها که به اشتباه رسم و نمایش داده‌ ‌شده‌اند، می‌توانید با کلیک بر گزینه ویرایش و انتخاب گزینه تغییر راس ، اقدام به حذف کردن آن بخش نمایید. دقت داشته باشید که برای پاک کردن صرفا کافی است اشاره‌گر موس را بر روی راس موردنظر قرار دهید( بدون این‌که کلیک کنید) و دکمه Delete از صفحه کلید را فشار دهید.

  برای دانلود این ویدئو با کیفیت بالا، اینجا را کلیک کنید.
با استفاده از کلیدهای مرسوم Ctrl+Z و Ctrl+Y در صفحه کلیدتان می توانید عمل بازگشت به عقب (Undo) و بازگشت به جلو (Redo) را در هنگام ترسیم و ویرایش اجرا نمایید. کلید Esc صفحه کلید نیز برای کنسل کردن ترسیم کاربرد دارد.

آیکون‌های بخش ویرایش و ترسیم شامل پیمایش، انتخاب، تغییر راس، چرخش، تغییر اندازه، تغییر جهت، جابجایی، سطح: بیضی، دایره، چندگوشه، خط: میدان، بیضی، خط، نقطه: نقطه و حذف است. عملکرد هر کدام از این آیکون‌ها را در بخش زیر شرح می‌دهیم:

 • پیمایش : از حالت ترسیم فعلی( نقطه، خط، پلیگون، بیضی و ....) خارج می‌شود.
 • انتخاب : امکان انتخاب عارضه موردنظر وجود دارد. با کشیدن و رها کردن(drag and drop) موس می‌توان چند عارضه را با هم انتخاب نمود.
 • تغییر راس : زوایا و راس های یک عارضه مشخص شده و با جابجایی راس‌ها می‌توان زاویه‌ ایجاد کرد.
 • چرخش :  امکان چرخش یک عارضه را فراهم می‌آورد.
 • تغییر اندازه : می‌توان اندازه یک عارضه را تغییر داد.
 • تغییر جهت : می‌توان برای یک خط جهت تعیین کرد و یا جهت آن را تغییر داد.
 • جابجایی : امکان جابجایی عارضه موردنظر را فراهم می‌آورد.
 • بیضی : ترسیم سطوح بیضی شکل
 • دایره : ترسیم عارضه‌های مسطح دایره شکل
 • چندگوشه: ترسیم نواحی و سطوح چندگوشه
 • میدان : ترسیم میدان
 • بیضی : ترسیم بیضی
 • خط : ترسیم یک خط( برای خیابان‌ها یک خط و بلوار‌ها دو خط جهت دار باید ترسیم شود)
 • نقطه: تعیین، ترسیم و ویرایش یک نقطه
 • حذف: امکان حذف عارضه های ترسیم شده

در صورت ترسیم و ویرایش یک عارضه، پنجره‌ی ورود اطلاعات توصیفی در صفحه ظاهر می‌شود که در آن باید اطلاعات نظیر نوع عارضه و گروه به صورت الزامی و اطلاعات بیشتر(آدرس، نام و ...) و عکس‌های مرتبط با آن عارضه به صورت اختیاری ثبت شود. به علاوه این‌که می‌توان برای یک عارضه چند نام ( نام اصلی، نام مستعار و ...) وارد کرد. در این بخش امکان ثبت یک نام لاتین نیز برای برخی عارضه وجود دارد که البته در نمایش نتایج جستجو تاثیری ندارد. به زبان دیگر جستجو بر اساس نام لاتین انجام نخواهد گرفت.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بر اساس نوع آیکون انتخابی( نقطه، سطح شامل بیضی، دایره و چندگوشه و خط شامل میدان، بیضی و خط) اطلاعات موردنیاز در این بخش می‌تواند متفاوت باشد.

اطلاعات و عارضه‌های وارد شده در ویرایش و ترسیم پس از بررسی و تایید در صورت صحت، در نقشه نمایش داده می‌شود.

ویژه سفر

اگر قصد سفر به منطقه‌ای را دارید که تا به حال به آن‌جا نرفته‌اید، این امکان تازه اضافه شده نقشه پارسی جو می‌تواند بسیار برای شما مفید و قابل استفاده باشد.

شما پس از کلیک بر روی ، استان و شهر موردنظر خود را انتخاب می‌کنید. پارسی‌جو معروفترین و پربازدیدترین مکان‌های دیدنی، تاریخی و گردشگری را  به شما پیشنهاد می‌کند و با آیکون‌های خاص این بخش مکان آن‌ها را در نقشه نمایش می‌دهد. بر روی مکان مدنظر خود کلیک می‌کنید و علاوه بر مشاهده مختصات جغرافیایی در نوار آدرس مرورگر، اطلاعاتی راجع به آن محل به همراه عکس‌های از آن را می‌بینید.

ویژه سفر نقشه پارسی جو

هم‌چنین آثار باستانی و گردشگری، اماکن اقامتی، جایگاه سوخت و پارک و رستوران آن شهر و یا استان را در این بخش می‌یابید، جای آن‌ها را در نقشه می‌بینید و عکس‌هایی از آن‌ها را به همراه اطلاعات توصیفی مشاهده می‌کنید. زیرمجموعه‌های این ۴ بخش، در زیر به تفکیک مشخص شده‌اند:

آثار باستانی و گردشگری

 • آثار باستانی
 • جاذبه‌های گردشگری
 • سایر اماکن تاریخی و توریستی

اماکن اقامتی

 • هتل
 • مهمانسرا
 • مهمانپذیر

جایگاه سوخت

 • پمپ گاز
 • پمپ بنزین

پارک و رستوران

 • رستوران
 • پارک
 • بوستان

توجه: در ویژه سفر امکان ویرایش مکان‌ها وجود ندارد.

محاسبه مساحت

می‌توانید مساحت یک ناحیه را با استفاده از این ویژگی تعیین و محاسبه کنید. با انتخاب این آیکون و کلیک روی نقطه‌ای از سطح مورد نظر و سپس تعیین محدوده سطح موردنظرتان با فشردن کلید موس و رسم یک چندضلعی در اطراف ناحیه می‌توانید به مساحت آن دست یابید.

اندازه گیری طول

فاصله بین دو عارضه را برای شما اندازه‌گیری و تعیین می‌کند. با انتخاب و کلیک روی نقاط ابتدایی و انتهایی و رسم یک خط مستقیم بین آن دو، فاصله بین دو نقطه را اندازه می‌گیرید.

موقعیت فعلی من

با انتخاب این آیکون، پیامی از طرف مرورگر ظاهر می‌شود که با انتخاب دکمه share location و تایید، موقعیت کنونی شما بر روی نقشه مشخص می‌شود.

API نقشه پارسی جو

پارسی‌جو با ارایه API نقشه خود امکان استفاده از امکانات آن را به‌صورت رایگان برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است. پوشش گسترده، جزییات دقیق و به روزآوری‌های متعدد در فواصل زمانی کم از ویژگی‌های مهمی است که استفاده از API نقشه پارسی‌جو را به بهترین انتخاب برای توسعه‌دهندگان ایرانی تبدیل می‌سازد.

API نقشه پارسی جو

با انتخاب مکان دلخواه می‌توانید مختصات جغرافیایی آن را مشاهده نموده و آن مکان را در وب‌سایت خود نمایش داده و قابلیت‌هایی از جمله زوم کردن را برای آن قرار دهید.  برای کسب اطلاعات بیشتر از APIنقشه پارسی جو به این‌جا مراجعه کنید.

چاپ

برای چاپ نقشه منطقه مورد نظرتان، می توانید با کلیک بر روی آیکون  و پس از تنظیمات مربوطه به راحتی از محل دلخواه خود نقشه کاغذی تهیه نمایید. در صفحه مربوطه با انتخاب سایز برگه و چگونگی قرارگیری نقشه در آن بصورت افقی یا عمودی، قادر خواهید بود بهینه ترین حالت را انتخاب نمایید.

لینک

با قرارگیری در هر مکانی بر روی نقشه های پارسی جو، لینک منحصر بفردی برای آن مکان ایجاد می شود که می توانید با استفاده از آدرس مرورگر خود، لینک مکان مورد نظرتان را جهت آدرس دهی و یا معرفی آن مکان برای دیگران، به اشتراک بگذارید.

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!