آنالیز رفتار و ذائقه کاربران ایرانی در وب فارسی

نویسنده: تیم پارسی‌جو
آنالیز رفتار و ذائقه کاربران ایرانی در وب فارسی

در تابستان سال ۱۳۹۵، تحلیلی بر لاگ جویشگرهای بومی توسط آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب مرکز تحقیقات مخابرات ایران (وب آزما) انجام گرفت. این مرکز با استخراج اطلاعات و داده‌کاوی آمارهای مربوط به بازدید خدمات مختلف جستجوگر بومی پارسی‌جو، میزان تمایل و سلیقه‌ی کاربران و نوع پرس‌وجوی آن‌ها را مورد بررسی و سنجش قرار داد. نتایج این تحلیل و بررسی در مقاله‌ی زیر ارائه شده است. با پرس‌وجو همراه باشید.

سنجش ذائقه کاربران ایرانی در محیط وب برمبنای جستجوی کاربران در موتورهای جستجو، نشان می‌دهد که ۷۵ درصد کاربران ایرانی در وب، مستندات متنی را جستجو می‌کنند و اغلب در حوزه‌های سیاسی سوال دارند.

تحلیل ذائقه سنجی کاربران ایرانی در وب فارسی در آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب مرکز تحقیقات مخابرات ایران (وب آزما) انجام شده است. این تحلیل برمبنای خدمات بومی جویشگرها در وب و به صورت «لاگ خدمات» انجام شده است. به معنای دیگر لاگ منبع بسیار غنی از اطلاعات است که از طریق آن می توان تحلیل‌های مختلفی را در رابطه با نحوه تعامل کاربر با سرویس استخراج کرد.

بررسی‌‌های انجام شده در وب آزما که مربوط به تابستان امسال می شود، بر مبنای تحلیل‌های آماری و داده کاوی مربوط به آمار بازدید خدمات مختلف وب بوده و نتایج بررسی بر اساس لاگ جویشگرهای بومی، در سطح پرس‌وجو، کلیک کاربران، آدرس‌های آی‌پی، ارجاع دهنده‌ها، بات‌ها و خزشگرها مورد بررسی قرار گرفته‌است.

در این تحلیل لیست وب سایت‌های پربازدید از طریق جویشگر، سطح ارجاع سایت‌ها و روانه کردن کاربر به سمت جویشگرها مورد بررسی قرار گرفته است. حتی مشخص شده که کاربران از چه کلیدواژه‌هایی وارد جویشگر بومی شده اند.

۷۵ درصد جستجوی کاربران ایرانی در متن است

برآوردها از درصد استفاده کاربران ایرانی از خدمات جویش شامل جویش متنی، صوتی، تصویری و ویدئویی نشان می‌دهد که ۷۵ درصد جستجوی کاربران ایرانی مربوط به یافتن مستندات متنی است. پس از این سرویس، جستجوی تصویر ۱۲ درصد، جستجوی ویدئو ۸ درصد و جستجوی صوت ۷ درصد جستجوی کاربران را به خود اختصاص داده است.

در همین حال میانگین تعداد کلمات برای جستجوی متن بین ۳ تا ۴ کلمه و برای سایر موارد ۲ تا ۳ کلمه ارزیابی شده است. بررسی تعداد پرس‌وجوها نیز نشان می‌دهد که کاربران ترجیح می‌دهند برای پیگیری اخبار به جای استفاده مستقیم از موتور جستجو، اخبار را از خبرگزاری‌ها پیگیری کنند.

این درحالی است که در بخش ۱۰ پرس‌وجوی اول تصویری پرکلیک، کاربران ایرانی به دنبال تصاویری با موضوعات عکس‌های بازیگران، داعش، پرچم ایران، خنده‌ دار، لباس مجلسی، لباس المپیک ایران، بسم الله الرحمن الرحیم، ترانه علیدوستی، سردار سلیمانی و مدل مانتو بوده اند.

ده پرس‌وجوی اول تصویری پرکلیک( بدون ترتیب)

میانگین سطح حضور کاربران

میانگین سطح حضور کاربران در موتورهای جستجو، که به اصطلاح «نشست» نامیده می‌شود، نیز نشان می‌دهد که کاربران از طریق جویشگر پارسی‌جو، در اینترنت ۱۰ دقیقه و در اینترانت حدود ۳ ساعت نشست دارند. هر بار که کاربر شروع به استفاده از جویشگر می‌کند تا زمانی که استفاده را قطع کرده و مرورگر خود را ببندد، یک نشست محسوب می‌شود. این نشان می‌دهد که کاربران اینترانت تمایل بیشتری به استفاده از جویشگرهای بومی دارند.

در همین حال برآورد بیشترین کاربران جویشگرهای بومی ، بر مبنای تحلیل سطح آدرس IP ، از تهران و پس از آن از اردبیل، مشهد، گرگان، تبریز، یزد، سنندج، شیراز و همدان اعلام شده است.

محتوای سیاسی بیشترین پرس‌وجوی پرسشی را به خود اختصاص داد

تحلیل‌های داده کاوی انجام شده در بخش پرس‌وجوهای پرسشی نیز نشان می‌دهد که کاربران اغلب در حوزه‌های سیاسی، مذهبی، پزشکی، علمی و اجتماعی سوال دارند.

رتبه پرس‌وجو رتبه پرس‌وجو
جدول ۱ - لیست ۱۰ پرس‌وجوی پرسشی پرتکرار
۱ پدافند غیرعامل چیست ۶ تلگرام چیست
۲ برجام چیست ۷  چرا مرگ بر آمریکا
۳ واضع اصطلاح جرم‌شناسی چه کسی بود ۸ طلسم چیست
۴ برجام یعنی چه ۹ فکت شیت چیست
۵ شبکه ملی اطلاعات یعنی چه ۱۰ ناهار چی بپزم که آسون باشه

در مورد وب سایت‌های پربازدید از نتایج حاصل ۱۰ پرس‌وجوی پرسشی، وب سایت تولیدکننده محتوای تبیان در ردیف اول قرار دارد و استقبال از سایت گفتگوی مذهبی نیز بالا است.

جدول ۲ - لیست ۱۰ وب‌سایت پربازدید
ردیف وب‌سایت ردیف وب‌سایت
۱ www.tebyan.net ۶ www.resekhoon.net
۲ www.ninisite.com ۷ www.aparat.com
۳ www.tebyan-zn.ir ۸ www.yjc.ir
۴ www.cloob.com ۹ www.khanoon.ir
۵ www.persianv.com ۱۰ www.askdin.com

در همین حال دسته بندی موضوعی پرس‌وجوهای پرسش‌های ارسالی به جویشگرهای بومی نشان دهنده موضوعات مورد علاقه کاربران ایرانی است که به تفکیک دسته‌های موضوعی مختلف در نمودار زیر دیده می‌شود.

توزیع پرس‌وجوهای پرسشی در پارسی ج به تفکیک دسته‌های موضوعی

طبقه بندی پرس‌وجوها نشان می‌دهد که پرتکرارترین نیازهای اطلاعاتی کاربران در دسته علمی ‌مرتبط با «آموزش» است. در دسته سیاسی مرتبط با «داعش»، در دسته اقتصادی مرتبط با «قیمت سکه و ارز و خودرو»، در دسته ورزشی «فوتبال» و در دسته هنر «بازیگران معروف ایرانی» است.
در برخی دسته‌های موضوعی عناوین متنوعی از سوی کاربران دنبال شده‌است. برای مثال در دسته سلامت، کاربران درباره بیماری‌های مختلف پرس‌وجو می‌کنند و در دسته اجتماعی مواردی نظیر وام ازدواج و تامین اجتماعی مطرح شده است. در دو دسته مذهبی و فرهنگی نیز مواردی از جمله مداحی، استخاره و فال حافظ دیده می‌شود.

میزان تمایل کاربران پارسی جو به دسته‌های موضوعی مختلف

سایت‌های پرمخاطب کدامند

برمبنای تحلیل صورت گرفته، لیست وب‌سایت‌های پربازدید نیز نشان می‌دهد که وب‌سایت‌های تولید محتوا و وب سایت‌های تخصصی در صدر پربازدیدترین‌ها قرار دارند. برای مثال وب‌سایت تخصصی حوزه فوتبال در بخش ورزشی و وب‌سایت مرتبط با آموزش‌و پرورش در دسته اجتماعی بیشترین مخاطبان را دارند. در دسته اقتصاد وب سایت‌های خرید و فروش آنلاین و قیمت طلا و ارز و در بخش سیاسی وب‌سایت‌های خبری آنلاین پرمخاطب هستند. در همین حال سایت‌های پرمخاطب در حوزه فناوری اطلاعات به دانلود نرم افزار مربوط می‌شود.

اجتماعی هنر
جدول ۳ - لیست وب‌سایت‌های پربازدید برای هر دسته موضوعی
www.sanjesh.org www.aparat.com
www.khabarpu.com www.iransima.ir
www.medu.ir www.persianv.com
www.estekhdam.com www.aviny.com
www.tamin.ir www.pop-music.ir
فناوری اطلاعات سیاسی
www.p30download.com www.shahrekhabar.com
www.downloadha.com www.aparat.com
www.mihandownload.com www.tabnak.ir
www.aparat.com www.farsnews.com
www.sarzamindownload.com www.farsi.khamenei.ir
مذهبی ورزشی
www.rasekhoon.net www.varzesh3.com
www.tebyan.net www.aparat.com
www.aviny.com www.cloob.com
www.aparat.com www.video.varzesh3.com
www.askdin.com www.sms.varzesh3.com
 سلامت اقتصاد
www.tebyan.net www.digikala.com
www.persianv.com www.bmi.ir
www.ninisite.com www.yjc.ir
www.tebyan-zn.ir www.bama.ir
www.cloob.com www.tala.ir

 

مجموع رتبه (1)
5 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • مهمان - علی

    سلام ببخشید الان تعداد دقیق کاربران پارسی جو چند نفره;) و روزانه چقدر توش جستجو میشه لطفا کاری کنید که اپلیکیشن موبایل پارسی جو روی ایکون و بالای کافه بازار قرار بگیره تا مردم بیشتری دانلود کنن و لذت ببرن از پارسی جو;)

    دارای رتبه 5 از 5 ستاره
  • مهمان - علی

    سلام. ممنون از انرژی مثبتی که به ما می دید. بابت کاربران و تعداد جستجوها سعی می کنیم در یک مقاله با آمار کامل و دقیق موارد را توضیح بدیم. بابت کافه بازار هم امیدواریم حمایت بیشتر و همکاری بهتری در این زمینه صورت بگیره. سپاس

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!