هفت ساله شدیم

نویسنده: تیم پارسی‌جو
هفت ساله شدیم

در آستانه هشتمین سال از آغاز جستجوگر پارسی‌جو، روایتی از چگونگی تولد پارسی‌جو از زبان یکی از یاوران همیشگی‌اش را برای شما در این مقاله بیان کرده‌ایم، که بدون شک خواندنش خالی از لطف نیست.

در سال ۱۳۸۰ دانشجوی کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر دانشگاه تهران بودم، برای پروژه نهایی و دفاع از پایان‌نامه، می‌خواستم در زمینه‌ای کار کنم که آینده‌دار باشه و هدفم این بود که برای کشور بتونم کاری انجام بدم، در اون زمان بحث پارسی‌جو اصلا در ذهن من نبود و بیشتر می‌خواستم کاری انجام بدم که در کشور آینده‌ای روشن داشته باشه.
پیدا کردن فردی در داخل کشور که بتونم در این زمینه از او  پرس‌و‌جو کنم، برای اون سال‌ها سخت بود، به‌همین دلیل از یکی از دوستان خارج از کشورم درباره موضوعات مطرح و داغ پرسیدم که در جواب  بحث نتورک و دیگری بحث IR مطرح شد. موتورهای جستجو یک شاخه از IR یا همان مبحث گسترده بازیابی اطلاعات هستند و به همین خاطر من با توجه به دو موضوع پیش رو، IR را چون در لایه بالا هست و با کاربر سروکار داره انتخاب کردم، به طور مثال بحث نتورک بیشتر بحث فیزیکی و لایه پایین هست که خیلی با کاربر در ارتباط نیست ولی موتور جستجو لایه‌ای هست که دقیقا با کاربر ارتباط دارد.
با توجه به همین بحث IR و موتورهای جستجو ایده اولیه که در این زمینه کار کنیم شکل گرفت و چون در اون زمان مبحث IR جذاب بود، در دنیا تازه شروع شده بود و می‌شد در این زمینه مقاله داد و همینطور سایر فرصت‌هایی که بوجود آمد، مسببی شد که در دوران کارشناسی ارشد این کار را شروع کنم. در دوره دکتری دیگر به طور خاص در بحث خزش و رتبه‌بندی موتورهای جستجو خصوصا رتبه‌بندی، ادامه دادم و روی این زمینه متمرکز شدم تا دوره دکتری در سال ۸۸ تمام شد و به یزد برگشتم.
تا دوره دکتری هم حتی هدف من راه‌اندازی موتورها جستجو نبود و بیشتر دوست داشتم کارهای مرتبط در این زمینه انجام بدهم، چون بحث جستجو در اطلاعات لزوما موتور جستجو نیست و به طور کل سیستم جستجو از نیازهای روز بود. اواخر دکتری که بودم تصمیم گرفتم وقتی به یزد آمدم تیمی راه بیندازم. زمانی که به عنوان عضو هیأت علمی دانشگاه یزد فعالیتم را شروع کردم، دانشجویان مستعد و خوبی در دانشگاه حضور داشتند و بدین ترتیب به کمک آن‌ها کار را با وجود شرایط سختی که بود، شروع کردیم و به وضعیتی کنونی رسیدیم.

روایتی که از ابتدای پیدایش پارسی‌جو تا به الان خواندید سخنان دکتر علی‌محمد زارع بیدکی بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارسی‌جو بود.

دکتر زارع بیدکی در سال ۱۳۸۸ پیاده‌سازی اولیه طرحی که در زمان دانشجویی خود به آن رسیده بود را با یاری تیمش آغاز کرد و در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ از اولین نسخه جستجوگر بومی رونمایی شد و پارسی‌جو بر بستر وب فارسی قرار گرفت.

پارسی‌جو حالا بعد از گذشت هفت سال، از یک ایده اولیه به یک جستجوگر بومی با رکورد پوشش ۴ میلیارد صفحه وب فارسی تبدیل شده است به طوری که بتواند پاسخ‌گوی مناسبی برای تمام جستجوهای فارسی شما باشد.

ما در این سال‌ها، در کنار وظیفه اصلی خود تنها به جستجوگر بودن اکتفا نکرده و هرساله سرویس‌ها و خدمات متنوعی ارائه کرده‌ایم که به‌صورت یکپارچه قادرند نیازهای مختلف شما را در سریع‌ترین زمان برطرف کنند.

اینک که در آستانه هشتمین سال از زندگی خود قرار داریم، تمام تلاشمان را برای هرچه بهتر شدن و باز بهتر شدن و برآوردن آرزوی پایه‌گذارمان که کیفیت، کیفیت و باز هم کیفیت است، انجام می‌دهیم و در راستای رسیدن به این اهداف، در سالی که گذشت:

از بلاگ رسمی خود با عنوان پرس‌وجو رونمایی کردیم تا نزدیک‌ترین پل ارتباطی ما با شما باشد. از سرویس شاخص به عنوان اولین و تنها تحلیل‌گر وب‌سایت‌های فارسی و همچنین پرتال یکپارچه مدیریت ApI‌ها و جستجوی سفارشی پارسی‌جو رونمایی کردیم.

ناگفته نماند که حمایت شما همراهان همیشگی هم در مسیر حرکت ما به سمت موفقیت نقش به‌سزایی داشته است که از جمله آن‌ها:

  • امسال ۵ برابر بیشتر از سال گذشته در اپلیکیشن پارسی‌جو جستجو کردید
  • امسال دو برابر بیشتر از سال قبل در جستجوگر وب پارسی‌جو جستجو کردید
  • امسال ۶۰ درصد بیشتر از سال ۹۴ از ما بازدید کردید
  • و در آخر پوشش ۴ میلیارد صفحه وب فارسی، ۴ برابر بیشتر از سال گذشته را می‌توان برشمرد.

 

 در هفتمین سالگرد تولد پارسی‌جو از شما یاوران و همراهان همیشگی انتظاری جز حمایت از این جستجوگر ایرانی را نداریم و تمام تلاشمان را برای رضایتتان انجام خواهیم داد.

به زودی در اولین قدم با تغییر در واسط کاربری وب و اپلیکیشن موبایل چهره جدید به‌خود می‌گیریم.
مجموع رتبه (15)
5 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!