پل ورسک؛ مازندران

پل ورسک؛ مازندران

پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک(عباس آباد)، واقع در ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در استان مازندران، در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار دارد.

در زمان حکومت رضاشاه و در اول اردیبهشت سال ۱۳۱۲ ، یورگن ساکسیلد به عنوان مدیرعامل شرکت دانمارکی کامپساکس (Kampsax) قرارداد احداث راه‌آهن شمال ـ جنوب ایران را امضاء کرد. تا قبل از آن برخی شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی در ساخت راه‌آهن از میان کوه‌های البرز ناکام مانده بودند. یورگن ساکسیلد در این قرارداد تعهد داد تا احداث ۹۰۰ کیلومتر خط راه‌آهن را در مدت شش ماه به پایان برساند.

به دستور دولت آلمان، لادیسلاوس فون رابسویچ اهل اتریش، که در ایران به مهندس ورسک مشهور شد، به همراه هانس اتو ناتر مهندس سوئیسی و سرپرست مهندس محاسب و طراح پل، به ایران آمدند تا یكی از سخت ترین كارهای دنیا را در فیروزكوه به انجام برسانند.

مهندسان اروپایی، پس از تهیه عکس هوایی از کوه‌های البرز متوجه شدند که راه‌آهن باید از روستای عباس‌آباد (که بعدها به ورسک تغییر نام داد) عبور کند و قطار پس از عبور از روستای ورسک باید با طی مسافت ده کیلومتر و نیز ۶۰۰ متر صعود، از کوهستان عبور و به سمت تونل گدوک حرکت می‌کرد که حرکت در چنین شیب تندی برای قطار ناممکن بود. پس آنان تصمیم گرفتند مسیر را به شکل سه پله یا سه خط بر روی دامنه کوه اجرا کنند. طراحی اين خطوط به جهت کم کردن شيب و افزايش ضريب قدرت لوکوموتيوها در نظر گرفته شد که برای ايرانيان ارزشی به مراتب بيشتر از طلا داشت. از اين رو به اين سه خط راه آهن که بالای يکديگر قرار دارند به اصطلاح سه خط طلا می‌گويند.

رضا‌شاه برای افتتاح پل ورسک شخصا به سوادكوه، که زادگاه خودش نیز بود، آمد. به دستور رضا شاه، مهندس ورسک (لادیسلاوس فون رابسویچ) موظف شد تا در هنگام عبور اولین قطار زیر پل قرار بگیرد تا در صورت تخریب پل، اولین شخص کشته شده از این حادثه خود او باشد.

از شگفتی‌های ساخت این پل عدم استفاده از هیچ سازه فلزی در ساخت آن است. این پل در مسیر راه آهن سراسری شمال - جنوب و در ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره با دهانه ۶۶ متری و با وسایلی ابتدایی چون دینامیت و دریل دستی ساخته شد. این پل دو كوه عظیم و سخت‌گذر عباس‌آباد را به هم متصل می‌کند.

پل ورسک در زمان جنگ‌جهانی دوم به‌خاطر نقشی که در كمک‌رسانی به اتحاد جماهیر شوروی محاصره شده توسط آلمان هیتلری ایفا کرد، معروف شد و لقب پل پیروزی گرفت. به قول فرماندهان متفقین" اگر راه آهن ایران وجود نداشت، نقشه جهان به شكل دیگری بود".

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!