برج‌سه‌گنبد؛ ارومیه

برج‌سه‌گنبد؛ ارومیه

برج سه گنبد واقع در جنوب شرقی شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی است، این مقبره متعلق به قرن ششم هجری می‌باشد که در ورودی آن سه کتیبه به خط کوفی به جای مانده است.
طبق مستند موجود در کتیبه، این بنا به دستور شیث قاطه المظفری، یکی از امرای سلجوقی ساخته‌شده است. معماری این بنا شباهت زیادی با مقبره‌های مراغه در قرن ششم دارد. بنا به عقیده بعضی از مورخان این بنا آتشکده زرتشتیان بوده که پس از هجوم اعراب به ایران و نفوذ آنان در آذربایجان متروک مانده و به‌تدریج رو به خرابی گذاشته بوده است.
این بنا از سکویی مدور و استوانه‌ای شکل ساخته ‌شده است. بخش‌های تحتانی بنا تا ارتفاع حدود ۳/۶ متر از سنگ‌های تراش‌خورده خاکستری‌رنگ بوده و از این بخش به بالا تمامی مصالح بنا از آجرهای چهارگوش است. قطر بنا ۵متر و ارتفاع آن ۱۳متر است. این ساختمان در دوطبقه ساخته شده است که طبقه زیرین سرداب و بخش بالا اتاق مقبره است که در چهار سمت آن دریچه‌هایی وجود دارد. آرامگاه سه گنبد در مرکز بافت قدیمی شهر ارومیه، یکی از کوچه‌های منشعب از خیابان استاد برزگر قرارگرفته است. این گنبد زمانی در جنوب شرقی شهر ارومیه واقع‌شده بود که اکنون به علت گسترش شهر در داخل شهر قرارگرفته است.
 بنای مذکور در تاریخ ۱۵آذر ۱۳۹۴با شماره ثبت ۲۴۲به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!