باغ شاهزاده ماهان؛ کرمان

باغ شاهزاده ماهان؛ کرمان

باغ شاهزاده ماهان، درنیم فرسنگی شهر ماهان در جنوب شرقی کرمان و در دامنه‌ی کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه است. این باغ که به گوشه‌ای از بهشت در کویر کرمان شهرت یافته، یکی از بزرگ‌ترین و زیبا‌ترین باغ‌های تاریخی ایران به شمار می‌آید.

باغ ناصریه که اینک باغ شاهزاده نامیده می‌شود، ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی، حاکم وقت کرمان، بنا شد و عمارت آن را عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی  (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخت و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد. باغ تخت شاهزاده، در زمینی مستطیل به مساحت پنج و نیم هکتار و با شیبی در حدود ۶/۴ درصد بنا شده كه حصاری بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا می‌سازد.

طرح اصلی این باغ مانند باغ‌های سنتی ایران دارای دو عمارت با یک آب‌نما و حوض‌‌های به هم پیوسته در محور مرکزی است. این باغ دارای بخش‌های مختلف از جمله کوشک اصلی، سردر، عمارت شاه‌نشین و حمام است. کوشک اصلی یعنی عمارت و سکونتگاه دائمی و یا فصلی مالک که در قسمت جنوب باغ، نزدیک در غربی قرار دارد.

سردر خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی، جبهه ورودی باغ را اشغال كرده است. این بنا در دو طبقه است و طبقه فوقانی آن دارای اطاق هایی است كه برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند.
در قسمت جلو عمارت اصلی باغ، حوضی بزرگ با ۶ فواره قرار دارد که آب آن از قنات تیگران سرچشمه می‌گیرد به پاشویه سنگی اطراف آن ریخته و از آن‌جا به سوی ده شرشره، آبشارگونه جاری می شود. این عمارت ابتدا به صورت ساختمان دو اشکوبه با ایوان‌های قوسی و سایبان سنتی بود که سال‌ها قبل طبقه‌ی فوقانی آن تخریب شد و در سال ۱۳۷۰ بر اساس نقشه اولیه، بازسازی آن به انجام رسید.

در اطراف باغ ساختمان‌های دیگری نیز به چشم می‌خورد؛ از جمله حمامی زیبا با خزینه‌های سنگی و دیوارهای کاشی‌کاری که نزدیک عمارت اصلی بنا شده‌است. حمام باغ نیز همزمان با بازسازی ساختمان اصلی مرمت شد و هم‌اینک کاربری موزه دارد.

سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده کرده و ورودی های فرعی باغ نیز در دو ضلع طولی پیش بینی شده‌اند.

از قسمت‌های جالب باغ، شبکه‌ی آب‌رسانی و حوض‌های آب آن است که در محور مرکزی باغ قرار دارد و در کنار پیاده‌روهای اصلی و ردیف‌‌هایی از سروهای بلندقامت و سرسبز و سایه‌افکن، نمای کلی باغ را تشکیل می‌دهند.

این باغ یک‌بار در سال ۱۳۳۷ (ه.ش) و بار دیگر پس از زلزله سال ۱۳۶۰ (ه.ش) كه در آن آسیب‌هایی دید، مرمت شد. سپس به‌ وسیله اداره فرهنگ و هنر خریداری گردید و در فهرست آثار ملی به شماره ۱۰۱۲ به ثبت رسید. این باغ هم‌اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان قرار گرفته‌ است.

باغ شاهزاده يكی از ۹ باغ ايرانی است كه در تاریخ سی‌ام تیرماه ۱۳۹۰ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید. اطلاعات اين باغ از طرف یونسکو به ۳۵ زبان ترجمه و در نقشه گردشگری این سازمان بین‌المللی قرار گرفته است.

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!