حافظیه؛ شیراز

حافظیه؛ شیراز

حافظیه، آرامگاه شاعر و عارف برجسته ایرانی، حافظ شیرازی است که در شمال شهر شیراز قرار دارد.
بر سر تربت ما چون گذری همت خواه
                        که زیارتگه رندان جهان خواهد شد
خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی، غزل سرای بزرگ، متخلص به حافظ  و ملقب به لسان‌الغیب، ترجمان الاسرار و ناظم‌الاولیا، شاعر بزرگ سده هشتم هجری در شیراز متولد و در سال ۷۹۲ هجری قمری در شیراز درگذشت.
او یکی از سخنوران نامی جهان است. گرایش حافظ به شیوه‌ی سخن‌پردازی خواجوی کرمانی و شباهت شیوه‌ی سخنش به او مشهور است. او از مهم‌ترین تأثیرگذاران بر شاعران پس از خود شناخته می‌شود.
 در قرون هجدهم و نوزدهم اشعار او به زبان‌های اروپایی ترجمه شد و نام او به‌گونه‌ای به محافل ادبی جهان غرب نیز راه یافت.
۶۵سال پس از درگذشت حافظ به دستور میزرا ابوالقاسم بابر گورگانی حاکم فارس،برای اولین بار ساختمانی گنبدی شکل بر فراز مقبره حافظ بنا شد. این بنا یک بار در اوایل قرن یازدهم هجری و در زمان حکومت شاه عباس صفوی و دیگر بار ۳۵۰ سال پس از وفات حافظ به دستور نادرشاه افشار مرمت شد.
اما بنای اصلی آرامگاه حافظ از آثار كریم خان زند و مربوط به سال ۱۱۸۷هجری قمری است. بارگاهی به سبک  بناهای دوره زندیه، که شامل تالاری با چهار ستون سنگی یکپارچه و بلند و باغی بزرگ در جلوی آن بود.
بعد از عمارتی که کریم خان زند بر مقبره حافظ ساخت، تعمیرات متعددی بر روی آن انجام گرفت تا آنکه در سال ۱۳۱۵به کوشش شادروان علی اصغر حکمت، بنای کنونی توسط آندره گدار فرانسوی طراحی و به اجرا در آمد.
غزل حافظ، مظهر خیال انگیزترین اندیشه های ژرف انسانی است که در قالب واژه‌های زیبا و شیوا، جلوه ای جاودانه یافته است. حافظ به همراه سعدی، فردوسی و مولانا چهار رکن اصلی شعر و ادبیات فارسی را شکل داده‌اند.
آرامگاه حافظ در فضایی آکنده از عطر گل‌های شیراز، واقع شده و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی شیراز به ‌شمار می‌رود. بسیاری از مردمان اهل دل و اهالی این شهر به زیارت این آرامگاه نورانی می‌روند که اصطلاح زیارت خود به ‌خوبی نشان به جرات می توان گفت مردم ایران به هیچ کدام از شعرای فارسی به اندازه‌ی حافظ اعتقاد و عقیده ی قلبی ندارند.
اعتقاد ایرانیان به لسان‌الغیب به‌قدری است که از دیرباز تا کنون به دیوان او تفال زده‌اند و  هنگامی که در مورد موضوعی با شک و تردید روبه‌رو می‌شوند از اشعار خواجه استمداد می‌جویند. امروزه نیز، پارسی‌زبانان، در بیشتر مراسم و جشن‌هایی همچون نوروز و یلدا و... به دیوان حافظ تفال می زنند و حتی فال و آینده خود را در میان ابیات عرفانی این شاعر می‌جویند؛ از این رو او را لسان الغیب و ترجمان الاسرار می خوانند.
هرساله در تاریخ ۲۰مهرماه مراسم بزرگداشت حافظ در محل آرامگاه او در شیراز(حافظیه) با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می‌شود.

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!