آرامگاه دانیال‌نبی؛ شوش

آرامگاه دانیال‌نبی؛ شوش

آرامگاه دانیال نبی مدفن حضرت دانیال نبی(ع)از جمله پیامبران بنی اسراییل در قرن هفتم پیش از میلاد،در شهرستان شوش از استان خوزستان است.
دانیال نبی (ع) از پیامبرانی است که در قرآن به نامش اشاره‌ای نشده است، اما روایات بسیاری در ارتباط با ایشان وجود دارد.
 حضرت دانیال(ع) در سال ۶۰۶ قبل از میلاد همراه با اصحابشان توسط نبوکد نصر، پادشاه بابل که محل حکومتش در شوش بود، به اسارت گرفته شدند. ایشان در آنجا به علوم کلدانیان و زبان مقدس واقف گردیده و در حکمت از آنان پیشی گرفتند.آن حضرت بعد از مدتی اقامت در شوش وفات یافتند و در همان شهر دفن شدند.
دانیال نبی (ع) که در علم تعبیر خواب مهارت فراوانی داشتند از نسل حضرت داوود  به‌شمار می‌روند که در دوره‌ای هم‌زمان با کوروش کبیر و داریوش اول بوده است.
درمنابع تاریخی ذکر شده است که کوروش، پادشاه ايران به بابل حمله کرد و توانست بابل را فتح و يهوديان را از اسارت حکومت بابل آزاد کند و حضرت دانيال (ع) را به همراه خود به ايران آورد و در دربار پادشاهي ايران نيز مورد تکريم قرار گرفت در اين مدت حضرت دانيال مي توانست به طور مستقيم و بدون اجازه و وقت قبلي با پادشاه ديدار کند و مي توان گفت که به عنوان دومين فرد مملکتي محسوب مي‌شد.
آرامگاه دانیال نبی از مکان‌های دیدنی خوزستان و یکی از زیارتگاه‌های ایران است که در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ شوش قرار دارد. بر روی بنا گنبدی مخروطی شکل با فرم پله ای ساخته شده که از معماری بومی منطقه الهام گرفته است. آرامگاه دانیال نبی دارای پی‌های قدیمی و قطور است.در تزیینات بنا از کاشی کاری هم بهره گرفته شده است.
حرم حضرت دانيال در شوش در ساليان گذشته همواره ميعادگاه مردم شوش و ساير شهرهاي استان خوزستان بوده و برگزاري مراسم ديني و مذهبي مثل عزاداري و جشن در آن با شکوه و تقدس خاصي همراه است. حتي در روز عيد نوروز و سيزدهم فرودين ماه که يک مناسبت ملي براي ايرانيان محسوب مي‌شود نيز ازدحام در اين مکان به اوج مي‌رسد و مردم ترجيح مي‌دهند چنين روزهايي را نيز در حرم اين پيامبر عزيز بگذرانند.
این اثر که هم‌اکنون در خیابان امام خمینی شهر شوش واقع‌شده است در تاریخ ۲۴شهریور ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!