نکات و ترفندهای استفاده از نقشه پارسی‌جو

نکات و ترفندهای استفاده از نقشه پارسی‌جو

یکی از سرویس‌های پرطرفدار موتور جستجوی بومی پارسی‌جو، سرویس نقشه‌ی آن است که به جهت ارائه‌ی امکانات‌ متنوع و اطلاعات مکانی جامع از ایران، شما را در تعیین مسیر و رسیدن به مقصد دلخواهتان یاری کند. در این مقاله بر آن شدیم تا شما را با بخش‌های مختلف نقشه‌ی پارسی‌جو، جامع‌ترین نقشه ایران، آشنا سازیم و نکات و ترفندهای کاربردی را برای استفاده از قابلیت‌ها و ابزار‌های این سرویس بومی دراختیارتان قرار دهیم. با پرس‌وجو همراه باشید.

در دنیای امروز خواه ناخواه ابزارها و تکنولوژی دیجیتال جزئی از زندگی روزمره مردم شده است. از طرفی بخش قابل توجهی از امور روزانه و اطلاعات به نحوی با اطلاعات مکانی در ارتباط است و انجام آن‌ها نیاز به راه‌یابی و نقشه، آن هم از نوع دیجیتال، دارد چرا که در دنیای مدرن و تکنولوژيکی کنونی دیگر نقشه‌های کاغذی چندان قابل استفاده نیست. در واقع نقشه با نمایش یک منطقه و تعیین و برجسته کردن ارتباط بین عارضه‌ها و مناطق، یک شمای کلی و سریع از یک منطقه را در قالب یک تصویر و یا عکس کوچک در اختیار افراد می‌گذارد. به علاوه این‌که با مشاهده‌ی نقشه، افراد می‌توانند راه‌ها، مسیرها و مناطقی را که حتی قبلا اسم آن‌ها را نشنیده‌اند، بشناسند، اطلاعاتی از آن به دست بیاورند و چه بسا که به آن‌جا سفر کنند. از طرفی نقشه می‌تواند راهنمای مناسبی برای تخمین و تشخیص مسافت و فاصله‌ی بین دو عارضه و یا حتی یافتن دورترین و نزدیک‌ترین مکان‌ها به موقعیت فعلی افراد باشد.

نقشه‌ی پارسی‌جو یک سرویس مبتنی بر وب است که اطلاعات دقیقی از مناطق جغرافیایی در ایران ارائه می‌کند. این سرویس به صورت کامل و گسترده، شهرها و روستاها، جاده‌های اصلی و فرعی و مکان‌های تاریخی و دیدنی و ... را پوشش می‌دهد و از تمام تغییرات منطقه‌ای شامل نام ‌گذاری و یا تغییر نام معابر، احداث جاده‌های ارتباطی جدید و ... مطلع است و بر اساس تغییرات صورت گرفته به صورت مداوم به‌روزآوری می‌کند.  همچنین، نمای ماهواره‌ای بسیاری از مکان‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

نقشه پارسی جو ابزار‌ها و امکانات بسیاری را برای استفاده و بهره‌گیری کاربران فراهم آورده که از بین آن‌ها می‌توان به امکان جستجو، ویرایش و ترسیم، ویژه سفر، محاسبه مساحت، اندازه گیری طول، API نقشه پارسی جو و ... اشاره کرد. در این بخش راهنمای کاملی برای کار با ابزار‌ها و استفاده از قابلیت های پارسی جو ارائه شده است.

جستجو

برای دستیابی بهینه و سریع به اماکن و عوارض مختلف، بهتر است در جعبه جستجو ابتدا نام شهر، استان و یا مکان مورد نظر خود را نوشته و در ادامه، از لیست نتایج جستجوی ظاهر شده، عارضه موردنظر را بیابید. با کلیک بر روی هر عارضه، اطلاعات بیشتری از آن شامل توضیحات و عکس‌هایی از مکان در پایین پنجره جستجو نمایش داده می شود.

جستجو در نقشه پارسی جو

ترسیم و ویرایش

با استفاده از ابزارهای ترسیم و ویرایش ، می‌توانید مکان‌ها، اسامی و عوارضی را که در نقشه موجود نیست یا اطلاعات آن اشتباه و ناقص است را وارد و تکمیل سازید. این ابزارها به شما اجازه می‌دهد تا انواع عوارض نقطه ای، خطی و سطوح مد نظرتان را که در نقشه وجود ندارند ترسیم نموده و اطلاعات توصیفی و عکس های مرتبط به آن عارضه‌ها را اضافه نمایید. همچنین در صورتی که عارضه های موجود در نقشه از نظر شما دارای اشکال و ایرادی در مکان قرارگیری، نوع ترسیم و یا اطلاعات توصیفی هستند قادر خواهید بود با انتخاب آن، عارضه را ویرایش نمایید.

استفاده از قابلیت ترسیم و ویرایش تنها در صورتی امکان پذیر است که شما یک کاربر پارسی جو باشید. با ثبت نام در سایت پارسی جو  صاحب حساب کاربری پارسی جو می‌شوید. اگر هم دارای اکانت پارسی جو هستید پس از ورود به حساب کاربری خود این قسمت فعال می‌گردد.

ترسیم

جهت ترسیم و ثبت انواع مختلف عوارض می توانید از کلیدهای مرتبط به آنها ( نقطه ، خط ، پلیگون و ...) استفاده نمایید.

برای شروع ترسیم و ثبت عارضه، لازم است بزرگنمایی نقشه تا حد قابل قبول افزایش یابد.

پس از اتمام ترسیم عارضه مورد نظرتان، پنجره ورود اطلاعات توصیفی مربوط به آن عارضه باز می گردد که برای ثبت عارضه باید موارد ستاره دار حتما تکمیل گردند. همچنین می توانید در این قسمت عکسهای مرتبط برای عارضه مورد نظرتان را از طریق کلید "بارگذاری عکس" به آن اضافه نمایید.

در این بخش می‌توانید یک نام مشترک را برای چندین نقطه و یا چندضلعی و یا انواع مختلفی از عارضه‌ها، که البته به نحوی با یکدیگر ارتباط و وابستگی دارند، درنظر بگیرید و آن‌ها را با یک اسم ثبت کنید. بدین صورت که شما عارضه‌های مختلف را با کلیک بر آیکون‌های مربوطه ترسیم کرده و پس از اتمام عملیات، عارضه‌ها را با هم انتخاب کنید و در بخش ورود اطلاعات یک نام به آن‌ها اختصاص دهید.

اختصاص یک نام مشترک برای چند عارضه در نقشه پارسی جو

ویرایش

برای ویرایش عارضه مورد نظرتان می توانید با کلیک بر روی عارضه و انتخاب آن، انواع تغییرات لازم را اعمال نموده و اطلاعات توصیفی مربوط به آن را نیز ویرایش نمایید. همچنین می توانید عکسهای مرتبط با آن عارضه را در صورتی که صحیح نیست حذف نموده و عکسهای جدید به آن اضافه نمایید.

با انتخاب عوارض، رنگ آنها قرمز شده و پنجره اطلاعات توصیفی مربوط به آنها در زیر جعبه جستجو باز می گردد که با کلیک بر روی دکمه "ویرایش" در آن پنجره می توان تغییرات مورد نظر را اعمال نمود.

جهت تصحیح مکانی عارضه های خطی موجود، پس از طی مراحل فوق، کلیه خطوط در صفحه بصورت نقطه چین در می آیند که می توان با انتخاب ابزار ترسیم، ادامه عارضه خطی را ترسیم نمود و به مکان مورد نظر اتصال داد. در این حالت با نزدیک کردن خط به خطوط دیگر عمل اتصال به‌صورت Snap (چسبیدن) صورت می پذیرد.

با سایر ابزارهای موجود در این قسمت می توانید انواع تغییرات لازم مانند جابجایی  ، تغییر اندازه  ، چرخش و تغییر رئوس  را برای عارضه متناسب با آن انجام دهید.

در بخش ویرایش می‌توان نقاط و یا نواحی(چندضلعی polygon) متناسب و وابسته( مثلا محدوده اطراف یک دانشگاه و ساختمان اصلی دانشگاه که هرکدام به ترتیب با چندضلعی و نقطه مشخص شده‌اند) را برای مرتب کردن طراحی، با یکدیگر ادغام و ترکیب(merge) کنید. بدین صورت که پس از کلیک بر روی دکمه ویرایش و انتخاب گزینه "تلفیق" از بالای صفحه‌ی ورود اطلاعات، عارضه‌های موردنظر را برای ترکیب و تلفیق، انتخاب و دکمه "تلفیق عارضه‌ها" را انتخاب کنید. البته باید در نظر داشته باشید که عارضه‌هایی که نحوه نمایش آن‌ها به صورت یک نقطه است فقط می‌توانند با نقطه تلفیق شوند; خط‌ها با نقطه و خط قابل ترکیب و تلفیق هستند و عارضه‌های نمایش داده شده به صورت یک چندضلعی امکان تلفیق با هر سه نوع نحوه نمایش عارضه‌ها یعنی نقطه، خط و پلیگن(چندضلعی) را دارند.

تلفیق پلیگن و نقطه در نقشه پارسی جو

با استفاده از کلیدهای مرسوم Ctrl+Z و Ctrl+Y در صفحه کلیدتان می توانید عمل بازگشت به عقب (Undo) و بازگشت به جلو (Redo) را در هنگام ترسیم و ویرایش اجرا نمایید. کلید Esc صفحه کلید نیز برای کنسل کردن ترسیم کاربرد دارد.

آیکون‌های بخش ویرایش و ترسیم شامل پیمایش، انتخاب، تغییر راس، چرخش، تغییر اندازه، تغییر جهت، جابجایی، سطح: بیضی، دایره، چندگوشه، خط: میدان، بیضی، خط، نقطه: نقطه و حذف است. عملکرد هر کدام از این آیکون‌ها را در بخش زیر شرح می‌دهیم:

 • پیمایش : از حالت ترسیم فعلی( نقطه، خط، پلیگون، بیضی و ....) خارج می‌شود.
 • انتخاب : امکان انتخاب عارضه موردنظر وجود دارد. با کشیدن و رها کردن(drag and drop) موس می‌توان چند عارضه را با هم انتخاب نمود.
 • تغییر راس : زوایا و راس های یک عارضه مشخص شده و با جابجایی راس‌ها می‌توان زاویه‌ ایجاد کرد.
 • چرخش :  امکان چرخش یک عارضه را فراهم می‌آورد.
 • تغییر اندازه : می‌توان اندازه یک عارضه را تغییر داد.
 • تغییر جهت : می‌توان برای یک خط جهت تعیین کرد و یا جهت آن را تغییر داد.
 • جابجایی : امکان جابجایی عارضه موردنظر را فراهم می‌آورد.
 • بیضی : ترسیم سطوح بیضی شکل
 • دایره : ترسیم عارضه‌های مسطح دایره شکل
 • چندگوشه : ترسیم نواحی و سطوح چندگوشه
 • میدان : ترسیم میدان
 • بیضی : ترسیم بیضی
 • خط : ترسیم یک خط( برای خیابان‌ها یک خط و بلوار‌ها دو خط جهت دار باید ترسیم شود)
 • نقطه : تعیین، ترسیم و ویرایش یک نقطه
 • حذف : امکان حذف عارضه های ترسیم شده

در صورت ترسیم و ویرایش یک عارضه، پنجره‌ی ورود اطلاعات توصیفی در صفحه ظاهر می‌شود که در آن باید اطلاعات نظیر نوع عارضه و گروه به صورت الزامی و اطلاعات بیشتر(آدرس، نام و ...) و عکس‌های مرتبط با آن عارضه به صورت اختیاری ثبت شود. به علاوه این‌که می‌توان برای یک عارضه چند نام ( نام اصلی، نام مستعار و ...) وارد کرد. باید به این نکته توجه داشته باشید که بر اساس نوع آیکون انتخابی( نقطه، سطح شامل بیضی، دایره و چندگوشه و خط شامل میدان، بیضی و خط) اطلاعات موردنیاز در این بخش می‌تواند متفاوت باشد.

اطلاعات و عارضه‌های وارد شده در ویرایش و ترسیم پس از بررسی و تایید در صورت صحت، در نقشه نمایش داده می‌شود.

ویژه سفر

اگر قصد سفر به منطقه‌ای را دارید که تا به حال به آن‌جا نرفته‌اید، این امکان تازه اضافه شده نقشه پارسی جو می‌تواند بسیار برای شما مفید و قابل استفاده باشد.

شما پس از کلیک بر روی ، استان و شهر موردنظر خود را انتخاب می‌کنید. پارسی‌جو معروفترین و پربازدیدترین مکان‌های دیدنی، تاریخی و گردشگری را  به شما پیشنهاد می‌کند و با آیکون‌های خاص این بخش مکان آن‌ها را در نقشه نمایش می‌دهد. بر روی مکان مدنظر خود کلیک می‌کنید و علاوه بر مشاهده مختصات جغرافیایی در نوار آدرس مرورگر، اطلاعاتی راجع به آن محل به همراه عکس‌های از آن را می‌بینید.

ویژه سفر در نقشه پارسی جو

هم‌چنین آثار باستانی و گردشگری، اماکن اقامتی، جایگاه سوخت و پارک و رستوران آن شهر و یا استان را در این بخش می‌یابید، جای آن‌ها را در نقشه می‌بینید و عکس‌هایی از آن‌ها را به همراه اطلاعات توصیفی مشاهده می‌کنید. زیرمجموعه‌های این ۴ بخش، در زیر به تفکیک مشخص شده‌اند:

آثار باستانی و گردشگری

 • آثار باستانی
 • جاذبه‌های گردشگری
 • سایر اماکن تاریخی و توریستی

اماکن اقامتی

 • هتل
 • مهمانسرا
 • مهمانپذیر

جایگاه سوخت

 • پمپ گاز
 • پمپ بنزین

پارک و رستوران

 • رستوران
 • پارک
 • بوستان

توجه: در ویژه سفر امکان ویرایش مکان‌ها وجود ندارد.

محاسبه مساحت

می‌توانید مساحت یک ناحیه را با استفاده از این ویژگی تعیین و محاسبه کنید. با انتخاب این آیکون  و کلیک روی نقطه‌ای از سطح مورد نظر و سپس تعیین محدوده سطح موردنظرتان با فشردن کلید موس و رسم یک چندضلعی در اطراف ناحیه می‌توانید به مساحت آن سطح دست یابید.

اندازه گیری طول

فاصله بین دو عارضه را برای شما تعیین و اندازه‌گیری می‌کند. با انتخاب  و کلیک روی نقاط ابتدایی و انتهایی و رسم یک خط مستقیم بین آن دو، فاصله بین دو نقطه را اندازه می‌گیرید.

موقعیت فعلی من

با انتخاب این آیکون ، پیامی از طرف مرورگر ظاهر می‌شود که با انتخاب دکمه share location و تایید، موقعیت کنونی شما بر روی نقشه مشخص می‌شود.

API نقشه پارسی جو

پارسی‌جو با ارایه API نقشه خود امکان استفاده از امکانات آن را به‌صورت رایگان برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است. پوشش گسترده، جزییات دقیق و به روزآوری‌های متعدد در فواصل زمانی کم از ویژگی‌های مهمی است که استفاده از API نقشه پارسی‌جو را به بهترین انتخاب برای توسعه‌دهندگان ایرانی تبدیل می‌سازد.

API نقشه پارسی جو

با انتخاب مکان دلخواه می‌توانید مختصات جغرافیایی آن را مشاهده نموده و آن مکان را در وب‌سایت خود نمایش داده و قابلیت‌هایی از جمله زوم کردن را برای آن قرار دهید.  برای کسب اطلاعات بیشتر از API نقشه پارسی جو به این‌جا مراجعه کنید.

چاپ

برای چاپ نقشه منطقه مورد نظرتان، می توانید با کلیک بر روی آیکون  و پس از تنظیمات مربوطه به راحتی از محل دلخواه خود نقشه کاغذی تهیه نمایید. در صفحه مربوطه با انتخاب سایز برگه و چگونگی قرارگیری نقشه در آن بصورت افقی یا عمودی، قادر خواهید بود بهینه‌ترین حالت را انتخاب نمایید.

لینک

با قرارگیری در هر مکانی بر روی نقشه های پارسی جو، لینک (URL) منحصر‌به‌فردی برای آن مکان ایجاد می شود که می توانید آن را جهت آدرس دهی و یا معرفی آن مکان برای دیگران، به اشتراک بگذارید.

در این مقاله سعی کردیم مهم‌ترین نکات و ترفندهای کاربردی برای استفاده از نقشه پارسی‌جو را بیان کنیم تا تجربه کامل‌تری از کار با نقشه پارسی‌جو داشته باشید. در آینده علاوه بر اپلیکیشن‌های موبایلی، امکانات بیشتری به نقشه پارسی‌جو اضافه خواهد شد. منتظر شنیدن تجربه شما در استفاده از نقشه پارسی‌جو و انتظاراتی که از این سرویس دارید، در بخش نظرات هستیم.

مجموع رتبه (1)
5 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
 • مهمان - مجتبی

  سلام خسته نباشید اگر برنامه مپ پارسی جو رو درست کنید دسترسی بهش راحت تر وآسونتر میشه

  دارای رتبه 5 از 5 ستاره
 • سلام. اپلیکیشن اندرویدی نقشه پارسی جو در حال توسعه هست که به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد

 • مهمان - محمود

  سلام و ضمن تشکربی زحمت اگر امکان دارد امکانات ذیل را به نقشه اظافه نمایید:
  1-نقشه را طوری ارائه بدهید که هم نقاط رابر اساس واحدهای جهانی(درجه و utm) نمایش بدهد
  2- امکان ذخیره یک محدوه جغرافیایی وسیع را در فرمت های مختلف با وارد کردن طول وعرض محدوده مورد نظر را دارا باشد.
  درپایان نیز از زحمات تیم پارسی جو جهت ارائه این چنین خدمات محبوب و کاربردی قدردانی می گردد.

 • با سلام. ممنون از نظر شما. حتما پیشنهادات عالی شما بررسی می شود.

 • مهمان - محمود

  سلام قسمت نقشه شما کامل است و با نقشه گوگل ارث برابری می کند فقط اگر شامل مختصات جهانی وutm نیز باشد دیگرعالی می شود ونیاز قریب به تمام کاربران را برطرف می کند باتشکر

 • مهمان - محمود

  ضمن تشکر وقدردانی از تیم فنی پارسی جو ،با توجه به اینکه من از اینترانت استفاده می کنم و دسترسی به موتورهای های جستجوگر خارجی را ندارم واقعا جای موتورهای جستجوگر خارجی را پر کرده است امید است با غنی تر کردن امکانات پارسی جو، یک موتور جستجوگر قدرتمند را در آینده داشته باشیم یاعلی

 • سپاس از شما

 • مهمان - علی صیدالی

  سلام . من یه سوال دارم

  چرا برای پارسی جو تبلیغاتی صورت نمیگیرد ؟

 • سلام. تشکر از نظر شما. به دلیل ابعاد وسیع، ملی بودن و پیچیدگی های جستجوگر، تبلیغات به سادگی و یا به روش های متداولی انجام نمی شه. ما همواره در تلاش هستیم که پارسی جو را به کاربران ایرانی بیشتری بشناسیم اما تردید نکنید که خود کاربران پارسی جو از جمله کاربران دلسوز و همراهی مثل شما، بزرگ ترین بازوهای همراهی و تبلیغاتی ما خواهند بود. به امید موفقیت

 • مهمان - علی صیدالی

  پرس‌وجو

  تمام تلاشمون رو برای پیشرفت پارسی جو انجام‌خواهیم داد . شما هم باید بجنگید تا با سایت های بطرگی مثل گوگل مبارزه کنید

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!