پرس‌وجو در سالی که گذشت

نویسنده: تیم پارسی‌جو
پرس‌وجو در سالی که گذشت

در اردیبهشت ماه امسال فعالیت خود را در قالب بلاگ خبری پارسی‌جو و با نام پرس‌وجو آغاز کردیم. در طول این مدت ۱۱ ماهه تمام سعی خود برای پوشش تمام اخبار و مقالات حوزه‌ی جستجوگرها و در راس آن‌ها پارسی‌جو گذاردیم. شاید اکنون که در روزهای انتهایی سال ۹۵ هستیم، زمان مناسبی باشد تا به عملکرد پرس‌وجو در سال ۹۵ نگاهی بیندازیم. با ما همراه شوید تا بهترین‌های پرس‌وجو را در سال ۹۵ بررسی کنیم و مروری بر محبوب‌ترین‌ها و پربازدیدترین‌ مطالب در کارنامه‌‌ی آن داشته باشیم.

نرم نرمک می‌رسد اینک بهار...

سال ۹۵ نفس‌های آخر خود را می‌کشد و با تمام اتفاقات خوب و بدش یک سال دیگر از عمر همه‌ی ما را رقم می‌زند. شاید پایان هرسال فرصت مناسبی باشد تا نگاهی به پشت سر بیاندازیم، تمام اتفاقات را مرور کنیم و عملکرد خود را در سالی که گذشت در ترازوی سنجش و بازبینی بگذاریم.

سال ۹۵ سالی پربار و پرکار برای پارسی‌جو بود چرا که در این سال پارسی‌جو سه سرویس مهم را معرفی و ارائه کرد. در دومین ماه از سال ۹۵ پرس‌وجو، بلاگ رسمی پارسی‌جو، همزمان با سالروز افتتاح پارسی‌جو، فعالیت رسمی خود را آغاز کرد تا کاربران در آن علاوه بر آشنایی با سرویس‌های پارسی‌جو از آخرین تغییرات و امکانات جدید پارسی‌جو و خبرهای حوزه جستجو و آی‌تی مطلع شوند. یک ماه بعد یعنی در خرداد ۱۳۹۵ از شاخص پارسی‌جو به عنوان اولین و تنها سرویس ایرانی که آمار و اطلاعات کمی و کیفی را از وضعیت صفحات اینترنتی در وب فارسی ارائه می‌کند، رونمایی گردید. با آغاز به کار پرتال یکپارچه مدیریت API و سیستم جستجوی سفارشی در مهرماه ۱۳۹۵، پارسی‌جو برای توسعه‌دهندگان و صاحبان وب‌سایت‌های اینترنتی، امکان بهره‌مندی از یک جستجوگر پیشرفته و API های موردنیاز در یک پرتال را فراهم آورد.

روند صعودی و روبه رشد کیفیت جستجو و سرعت پاسخگویی به کاربر در کنار افزایش رضایتمندی کاربران، مبيّن ارتقای برند و اعتبار پارسی‌جو و تلاش برای رشد و تجربه‌ی بهتر کاربران از پارسی‌جو است. بد نیست تا نگاهی به آمار و ارقام موجود پارسی‌جو در سال ۹۵ هم بیاندازیم. در سال جاری پارسی‌جو توانست تعداد صفحات خزش شده را به ۴ میلیارد صفحه وب برساند این درحالی است که تا سال قبل تنها حدود یک میلیارد صفحه را خزش کرده بود. در این یک سال تعداد عبارت‌های جستجوشده توسط کاربران به صورت روزانه، در سرویس وب پارسی‌جو ۲ برابر و در اپلیکیشن موبایل پارسی‌جو رشد ۵ برابری را به دنبال داشته است. همچنین تعداد بازدید روزانه در پارسی‌جو نسبت به سال ۹۴، ۶۰ درصد رشد داشته است.

نزدیک به یک‌سال از فعالیت‌ پرس‌وجو، بلاگ رسمی پارسی‌جو، می‌گذرد. در طول این مدت خبرها و مقالاتی با موضوعات مرتبط با "جستجوگر پارسی‌جو و سرویس‌های آن"، "جستجوگرهای موفق دنیا"، "رویدادهای مهم در دنیای وب و جستجو" و "حوزه‌هایی مثل کسب‌وکار و موفقیت شغلی" به اشتراک گذاشتیم. با انتشار هر پست تلاش کردیم تا پارسی‌جو را بهتر و بیشتر به شما بشناسانیم و جای بسی خوشحالی است که اغلب آن‌ها مورد توجه و تحسین شما قرار گرفت. از این‌که ما را در این فرصت یکساله همراهی کردید و با نظرات و دیدگاه‌های ارزشمند خود روز به روز بر انگیزه و تلاش ما افزودید بسیار ممنون و سپاس‌گزاریم.

اما قبل از این‌که سوت پایان سال ۹۵ نواخته شود تصمیم داریم تا عملکرد پرس‌وجو را در سالی که گذشت ارزیابی کنیم. در این مقاله در نظر داریم تا بهترین پست‌های پرس‌‌وجو را از نظر تعداد بازدید کننده و میزان محبوبیت مورد بررسی قرار دهیم.

در طول این چند ماه بیش از ۲۰۰ پست را در پرس‌وجو قرار دادیم که ۱۰۰ تای آن‌ها در قالب مقاله انتشار یافته است. تمام مطالب منتشر شده را در دسته‌های مختلف و مرتبط گنجاندیم و سعی کردیم در هر دسته‌بندی نظرات شما را لحاظ کرده و مقالاتی نزدیک به سلایق شما برایتان فراهم آوریم.

برترین مقالات بلاگ در دسته‌های مختلف

لوگوهای مناسبتی

از بین ۳۵ لوگوی مناسبتی پارسی‌جو، محبوب‌ترین لوگو به مناسبت "روز جهانی مبارزه با سرطان" بود که بسیار مورداستقبال شما قرار گرفت.

لوگوی مناسبتی پارسی‌جو در روز جهانی مبارزه با سرطان

پارسی‌جو در رسانه

۵۰ مطلب در دسته‌ی پارسی‌جو در رسانه منتشر شد که مقاله‌ی "جویشگر پارسی‌جو بالاتر از بینگ قرار گرفت"، "درآمد سالانه ۵۰۰ میلیون دلاری در انتظار جستجوگرهای ایرانی" و "پارسی‌جو; بزرگترین جویشگر موسیقی فارسی" در صدر پربازدیدترین‌های این بخش قرار گرفته‌اند.

هم‌چنین در این‌بخش دو مقاله " نقش جستجوگر ایرانی در رشد ۶۰۰ درصدی اقتصاد اینترنتی کشور" و "با تصویب شورای عالی فضای مجازی، پارسی‌جو رایانه‌های مراکز دولتی و آموزشی کشور را تسخیر می‌‌کند"، عنوان محبوب‌ترین مقالات را از آن خود کردند.

با تصویب شورای عالی فضای مجازی، پارسی‌جو رایانه‌های مراکز دولتی و آموزشی کشور را تسخیر می‌‌کند

ویدئو

۱۴ پست را در بخش ویدئو با شما به اشتراک گذاشتیم که پربازدیدترین‌ آن‌ها به ترتیب:

  1. "حضور متخصصان ایرانی گوگل در پارسی‌جو"
  2. "معرفی پارسی‌جو در برنامه‌ی به‌روز شبکه سوم سیما"
  3. "در ۵ سال آینده نزدیک به ۲۰۰۰ نفر در پارسی‌جو مشغول به کار می‌شوند"

هستند. هم‌چنین "حضور متخصصان ایرانی گوگل در پارسی‌جو" و "معرفی پارسی‌جو در برنامه‌ی به‌روز شبکه سوم سیما" نیز محبوبیت بسیاری در میان شما یافتند.

حضور مدیر اجرایی پارسی‌جو در برنامه حالا خورشید

نمادشهر

از بین ۱۲ نمادشهر ارائه شده در پرس‌وجو، "برج میلاد تهران" ، پربازدیدترین و البته محبوب‌ترین نماد شهر در میان شما شناخته شد. دو نماد شهر "دومین شهر تاریخی جهان، یزد" و "پل ورسک مازندران" در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

برج میلاد تهران

مقاله‌های اختصاصی مرتبط با پارسی‌جو

۲۵ مقاله اختصاصی مرتبط با پارسی‌جو در پرس‌وجو تولید شد که پربازدید‌ترین مطالب آن‌ها به شرح ذیل است:

  1. " آغاز به کار پرتال یکپارچه مدیریت API ها و جستجوی سفارشی پارسی‌جو"
  2. " ۱۰ نکته و ترفند جالب برای جستجوی هوشمندانه در پارسی‌جو"
  3. "نقشه‌ی پارسی‌جو، بهترین انتخاب تا رسیدن به مقصد"

در این بخش دو مقاله‌ی " ۱۰ نکته و ترفند جالب برای جستجوی هوشمندانه در پارسی‌جو" و "نقشه‌ی پارسی‌جو، بهترین انتخاب تا رسیدن به مقصد" در میان شما بسیار محبوب شدند.

۱۰ نکته و ترفند جالب برای جستجوی هوشمندانه در پارسی‌جو

مقاله‌های اختصاصی بلاگ پرس‌وجو

از میان ۲۰ مقاله‌ی اختصاصی پرس‌وجو، مقاله " آشنایی با یاندکس، موتور جستجوی بومی روسیه"، "چرا جستجوگر ایرانی، چرا پارسی‌جو؟" و "مشهورترین جستجوگرهای تخصصی را بشناسید" در فهرست پربازدیدترین مقالات قرار گرفتند. در این بخش مقالات "جستجوگرها در آینده نزدیک، چه خدماتی ارایه می‌کنند؟" و "آنچه که باید درباره سزنم، موفق‌ترین جستجوگر بومی در اروپا، بدانید" نسبت به دیگر مقالات محبوبیت بیشتری در میان شما پیدا کردند.

چرا جستجوگر ایرانی، چرا پارسی‌جو؟

خبرهای پارسی‌جو

"تولد شش سالگی پارسی‌‌جو" در میان ۱۵ خبر تولید شده در بخش خبرهای پارسی‌جو در صدر پربازدید‌ترین و البته محبوب‌ترین اخبار پارسی‌جو قرار گرفت.

در سال ۹۶ به زودی و پرانرژی‌تر از قبل کار خود را آغاز خواهیم کرد و مقالات متنوعی در زمینه جستجوگرها و اخبار مرتبط با پارسی‌جو و به‌روزرسانی سرویس‌ها و تغییرات آن‌ها با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. خوشحال می‌شویم که نظرات خود را برای ما ارسال کنید و به ما اجازه دهید تا از موضوعاتی که علاقه‌دارید در حوزه‌ی جستجوگرها بخوانید و بشنوید، مطلع شویم.

سال نو مبارک و سرشار از مهر و شادی
مجموع رتبه (0)
0 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!