نقشه پارسی جو، بهترین انتخاب تا رسیدن به مقصد

نقشه پارسی جو، بهترین انتخاب تا رسیدن به مقصد

اگر  اهل مسافرت هستید و یا به جهت شغل خود، مدام به شهرهای مختلف سفر می‌کنید، به طور حتم با انواع نقشه‌ و نرم‌افزارهای آن بسیار کار کرده‌اید. اما بسیاری از آنها به دلیل عدم ارائه‌ی اطلاعات مناسب برای شما قابل استفاده نبوده است. پارسی جو با ارائه‌ی سرویس نقشه‌ی خود که به جهت بومی بودن و آگاهی از تغییرات منطقه‌ای، اطلاعاتش مدام در حال به روزرسانی است این مشکل را حل کرده است.  با پرس‌وجو همراه باشید تا به نقش کمک کننده‌ی نقشه‌ی بومی پارسی جو پی ببرید و  یک سفر خوشایند را با آن تجربه کنید.

در عصر ارتباطات امروز تقریبا اکثر مردم جامعه برای انجام امور خود همچون رانندگی، خرید، برنامه‌ریزی برای تعطیلات و ...از انواع نقشه استفاده می‌کنند.

نقشه در میان انسان‌ها تاریخچه‌ی بسیار طولانی دارد. از گذشته تا به امروز، مردم از نقشه به عنوان یک ابزار ضروری برای مشخص کردن، راه‌یابی و در واقع توصیف دنیای اطرافشان کمک می‌گیرند. اما تا قبل از عصر مدرن امروز، نقشه به عنوان یک سند برای نمایش جاده‌ها، شهر و روستاها، عناصر طبیعی و ... بر روی کاغذ یا پوست حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه تکنولوژی پیشرفته‌ی نقشه دیجیتال، اطلاعات بسیاری را بدون محدودیت و به سرعت در اختیار افراد قرار می‌دهد. این تغییر در تکنولوژی موجب بهبود در زندگی ما و تحقق بخشیدن به اهداف، توانایی‌ها و ظرفیت های بی‌حد و حصر  شده است.

 نقشه دیجیتال- پارسی جو

پارسی جو با تکیه بر تجربه و دانش فنی بالا و انجام سال‌ها تحقیق و پژوهش، سرویس نقشه‌ی پارسی جو را طراحی و پیاده‌سازی کرده است. نقشه پارسی‌جو اولین و تخصصی‌ترین سرویس نقشه‌ی بومی ایران است که پوشش گسترده، جزییات دقیق و  به روزآوری‌های متعدد در فواصل زمانی کم از جمله ویژگی‌های مهمی است که موجب استقبال بالای کاربران و توسعه‌دهندگان ایرانی از این سرویس بومی شده است.

مهمترین ویژگی این سرویس، بومی و دانش محور بودن آن است که با تلفیق و ترکیب دانش در گستره‌ی علوم گوناگون  نظیر کامپیوتر (نرم افزار و سخت افزار)، علوم ژئوماتیک (شامل سیستمهای اطلاعات مکانی (GIS)، سنجش از دور(RS)، نقشه برداری، فتوگرامتری . . .) و فناوری اطلاعات (IT) ، خدمات متنوعی را به کاربران عرضه می‌کند.

در حال حاضر بیش از ۵۳۰ لایه مختلف اطلاعاتی و ساختار اصلی ۶۵۰ شهر بر روی سرویس بارگذاری شده و به تدریج نقشه سایر شهرها و روستاهای کشور و انواع لایه های متنوع اطلاعات مکانی دیگر بر روی وب و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

وجه تمایز نقشه‌ی پارسی‌جو، بومی بودن آن است که ایرانیان را از استفاده از نقشه‌های مشابه خارجی، بی نیاز می‌کند. پوشش گسترده، همبند و کامل شهرها و روستاها، جاده‌های اصلی و فرعی، مکان‌های تاریخی و دیدنی و ... در کنار آگاهی از تغییرات منطقه‌ای صورت‌گرفته شامل نام ‌گذاری و یا تغییر نام معابر، احداث جاده‌های ارتباطی جدید و به‌روزآوری‌های متعدد و مداوم ، خود گواه بر این مدعا است. در کنار مشخصه‌ی بومی بودن، ویژگی‌ بارز کارتوگرافی منحصر‌به‌فرد، نقشه‌ی پارسی‌جو را به یک سرویس بی‌نظیر در میان همتایان خود بدل ساخته است. طراحی، رنگ‌بندی، ترسیم و تولید عارضه‌ها و مکان‌ها به صورت یکتا و کاملا خاص و ویژه‌ی نقشه‌ی پارسی‌جو ارائه شده است. بنابراین امکان سفارشی‌سازی و تغییر در طراحی و شکل عارضه‌ها وجود دارد.

از ویژگی‌های مشهود نقشه‌ی پارسی‌جو جستجوی مکان موردنظر، یافتن و نمایش آن در نقشه است که دسترسی به اماکن و عوارض مختلف را تسریع می‌بخشد. به صورت خاص‌تر، کاربران با جستجوی مکان‌های گردشگری و تاریخی مدنظر، علاوه‌ بر مشاهده‌ی مکان آن در نقشه و تمام مسیر‌های اصلی و فرعی منتهی به آن، به اطلاعاتی راجع به مشخصه مربوطه دست یابند و همچنین عکس‌هایی از آن را مشاهده کنند.

جستجو در نقشه پارسی جو

از امکانات ویژه این سرویس می توان به ترسیم، ویرایش و ثبت مکان توسط کاربران اشاره نمود. کاربران می‌توانند با ثبت نام در پارسی‌جو و ورود به پنل مدیریت خود در نقشه پارسی جو به نام اطلاعات من، مکان‌های مورد نظر خود را بر روی نقشه به دو صورت نقطه و شکل (مشخص کردن محدوده‌ی مکان موردنظر) ثبت نموده و اطلاعات توصیفی و تکمیلی و عکس به آن اضافه نمایند.

کاربران قادرخواهند بود طول و عرض جغرافیای مکان موردنظر را مشاهده کنند. به علاوه امکان محاسبه‌ی مساحت و فاصله نیز وجود دارد.

در کنار تمام این ویژگی‌های کم نظیر، پارسی‌جو با ارایه API نقشه خود امکان استفاده از امکانات آن را به‌صورت رایگان برای توسعه‌دهندگان و صاحبان وب‌سایت‌ها فراهم آورده است. اطلاعات تکمیلی و راهنمای استفاده از این API در این بخش قابل دسترسی است.

همچنین کاربران می‌توانند با استفاده از لینک منحصر به فرد ایجاد شده برای هر مکان در نقشه پارسی جو، برای به اشتراک‌گذاری و معرفی آن مکان به دیگران و یا آدرس دهی اقدام کنند.

از دیگر خدمات نقشه‌ی پارسی‌جو می‌توان به تولید و ارائه‌ی سامانه‌های تخصصی و سفارشی نقشه در راستای مدیریت مکان‌محور از جمله سامانه جامع مدیریت اطلاعات مکانی پارسی‌جو اشاره کرد که مورد استفاده‌ی ارگان‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی می‌باشد. این سامانه با محوریت GIS‌ و SDI‌، ابزار توانمندی است که با رویکرد ارایه انواع خدمات متنوع مکان محور به‌صورت آنلاین و آفلاین، امکان دسترسی به اطلاعات مکانی و توصیفی شهرها و تجزیه، تحلیل و تفسیر داده‌ها را فراهم آورده است.

سیستم اطلاعات مکانی GIS

به صورت کلی قابلیت‌ها و امکانات گسترده‌ی نقشه‌ی پارسی‌جو را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نمایش در سه حالت نقشه گرافیکی، ماهواره‌ای و ماهواره‌ای با برچسب
 • امکان ترسیم و ثبت انواع عوارض مکانی( نقطه، خط، پلیگون) و درج اطلاعات تکمیلی مرتبط با آن عارضه به همراه بارگزاری عکس
 • نمایش تصاویر مرتبط با مکان جستجوشده
 • ارائه‌ی لایه‌های متنوع اطلاعاتی و کارتوگرافی منحصر به فرد
 • سیستم مدیریت و نمایش تبلیغات هدفمند و تبلیغات محلی بر اساس مکان جستجو شده
 • امکان ویرایش پیشرفته و تکمیل اطلاعات مکانی توسط کاربران
 • ارائه‌ی سامانه‌های تخصصی و سفارشی‌سازی شده برای سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی
 • آیکن‌های منحصر‌به‌فرد ویژه‌ی پارسی‌جو برای عوارض مختلف
 • قابلیت نمایش اطلاعات توصیفی و عکس‌های مرتبط با عارضه به صورت Popup
 • امکان ثبت و نمایش انواع رویدادها و حوادثی که در بازه زمانی خاصی باید نمایش داده شوند
 • قابلیت چاپ نقشه و امکان اندازه‌گیری طول و مساحت
 • ارائه‌ی API نقشه برای استفاده توسعه‌دهندگان
 • قابلیت ارائه‌ی نقشه‌های موضوعی

در صورتی که تا به حال از سرویس نقشه پارسی جو و امکانات آن بهره‌مند نشده‌اید،  از همینجا شروع کنید. مکان موردنظر خود را در نقشه جستجو کنید و اطلاعاتی راجع به آن کسب کنید. با ترسیم و ثبت مکان‌های جدید که در نقشه وجود ندارند و یا ویرایش عارضه‌هایی که از نظر شما دارای اشکال و ایراد هستند، ما را در تولید یک نقشه ملی بی‌نظیر، حمایت و یاری رسانید.

از نقشه پارسی جو استفاده کنید و هرآنچه که برای بهبود و ارتقای این سرویس به نظرتان می‌رسد را برای ما ارسال کنید.

مجموع رتبه (2)
4.5 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
 • مهمان - saber

  سلام
  من مدتهاست منتظر نسخه اندروید این نقشه هستم :)
  (دقت کردید در قسمت نام، در ارسال دیدگاه، حتما باید انگلیسی نوشت، با فارسی نمیتوان دیدگاه را ثبت کرد)
  ممنون

  دارای رتبه 5 از 5 ستاره
 • مهمان - saber

  سلام و سپاس از دیدگاهتون. در صدد هستیم که اپلیکیشن اندرویدی نقشه پارسی جو را با امکانات خوب و سرعت بالا در دسترس کاربران بگذاریم. با توجه به اینکه نقشه پارسی جو یک نقشه کاملا بومی هست، پیچیدگیهای فنی زیادی برای ساخت اپلیکیشن اندرویدی سریع و بهینه در این زمینه وجود داره. انشا... بتونیم در سریع ترین زمان ممکن این کار را صورت بدیم.

 • مهمان - کاربر پارسی جو

  سلام
  زبونم نه سرانگشتام مو در آورد انقدر که نوشتم api که این جا خوب توضیح دادید رو جای توضیح قبلی در صفحه نقشه بگذارید;) چون اون ظاهرا قابل استفاده نیست و خیلی ها شاید فکر کنند خرابه و نمی شه برای سایت یا وبلاگ از نقشهٔ پارسی جو استفاده کرد.
  یه نکتهٔ ویرایشی رو هم قبلا گفه بودم باز می گم- «نقشهٔ درست از نقشه‌ی هست» http://blog.yooz.ir/?q=comment/9493#comment-9493
  نقشهٔ پارسی جو خوبه با کافه کجای پارسی جو همگام یا ادغام شه -
  نمی خوام مقایستون کنم وگرنه شما هم مزایای زیادی دارید.
  آخرین نکته این که شهرداری ها خیلی هاشون نقشه هایی دارند که احتمالا بتونید ازشون برای معابرزیادی که در پارسی جو بدون نامه استفاده کنید. گوگل خیلی خیابان از ایران داره که در پارسی جو نیست- البته می دونم پارسی جو هم خیلی معابر و اماکن داره که در گوگل نیست. اما باید خیلی بهتر از گوگل باشید حداقل در مورد ایران.

  موفق باشید.

  دارای رتبه 4 از 5 ستاره
 • سلام دوست عزیز. سپاس از نظر خوبتون
  در مورد API کاملا حق با شماست. مقدار تعلل شده فقط به خاطر این هست که سرویس نقشه در حال یه به روز رسانی سیستمی خیلی بزرگ هست .
  مورد نگارشی که فرمودید حق با شماست اما مشکل بزرگ کار این هست که این موضوع در فرهنگستان فارسی تا کنون سه دفعه عوض شده تا جایی که بسیاری از کارشناسان نظر دارند که هر دو مدل نوشتن صحیح است ولی بهتر است که اگر هر مدل را انتخاب کردیم نسبت به انجام اون وفادار باشیم. به نظر می رسه که واقعا در این مورد خود فرهنگستان هم به جمع بندی و دلیل موجهی نرسیده اند.
  در مورد کامل بودن نقشه هم ما با دنیایی از اطلاعات رو به رو هستیم که بسیاری از اونها به طور مداوم عوض می شن. ولی با این حال بخش دیتای ما مرتب در حال اضافه کردن دیتای جدید برای کل ایران هستن. علی الخصوص معابر و روستاهایی که هیچ اثری از آن در گوگل نیست.
  بدون تردید با انرژی که از دوستانی همانند شما می گیریم باز هم برای تکامل نقشه انرژی می گذاریم تا از همه نظر بتونیم سرویسی شایسته ارایه دهیم. شاد باشید

 • مهمان - حمید

  بابا دمتون گرم.

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!