تاریخ هیچگاه بم را فراموش نخواهد کرد

نویسنده: تیم پارسی‌جو
تاریخ هیچگاه بم را فراموش نخواهد کرد

۱۳ سال پیش; دقیقا ساعت ۵:۲۶ صبح ۵ دی ماه ۱۳۸۲ بود که بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان تنها در عرض چند ثانیه فرو ریخت. حادثه‌ای مهیب که هیچگاه از حافظه‌ی ایران پاک نخواهد شد. پارسی جو به مناسبت واقعه دلخراش زلزله بم و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره هموطنان از دست رفته ، لوگوی مناسبتی خود را به نمایش گذاشته است. پرس‌وجو را همراهی کنید.

از مادرش قول گرفته بود که فردا عروسک موردعلاقه‌اش را برایش بخرد. حتی اسمش را هم سارا انتخاب کرده بود، دختربچه بود و پر از خیالات کودکانه. شب، هنگام خواب وعده‌ی مادرش را به او دوباره و دوباره یادآوری کرد و با رویای شیرین عروسکش به خواب رفت. در خیال کودکانه‌اش موهای سارای قشنگش را شانه می‌زد ... که در کسری از ثانیه همه چیز به هم ریخت. بین خواب و بیداری بود; نفهمید که چه شد;  تنها چیزی که دید و شنید دست‌های مادرش که به سمت او دراز شده بود و با صدایی سوزناک دردانه‌اش را صدا می‌زد اما دیگر تابی برای حرف زدن و جانی برای گرفتن دست‌های مادرش نداشت. اشک‌های مادر بر روی صورتش آخرین چیزی بود حس کرد و ... چشمانش را برای همیشه با رویای عروسک قشنگش بست و در آن جاودانه ماند.

ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲، زمین بم در چند ثانیه زیر و رو شد. زمین لرزه‌ای با شدت ۶.۶ ریشتر که شهر بم، یکی از کهنترین شهرهای ایران، را با خاک یکسان کرد; بیش از ۲۶هزار نفر را قربانی، ۳۰ هزار نفر را مجروح و صدها هزار نفر را بی خانمان بر جای گذاشت.

صبح سپید ۵ دی ماه، تاریک و غبارآلود شد. برخی غرق خواب بودند و روزهای شیرین پیش‌رو را در رویا می‌دیدند که برای همیشه در رویایشان ماندگار شدند اما داغ از دست دادنشان چیزی فراتر از غم آوارگی و بی خانمانی آن‌هایی که نجات یافتند، بود و تا ابد از ذهن و دلشان پاک نخواهد شد.

...و اینگونه شد که لحن خوش ایرج بسطامی برای همیشه در میان آوار گم شد.

...و در همین روز بود که ارگ ۲۵۰۰ساله بم هم به تاریخ پیوست.

امروز ۱۳ سال است که از آن زمان می‌گذرد اما مردم ایران هیچگاه آن حادثه تلخ و هزاران هم وطن از دست رفته را فراموش نمی کنند.

پارسی جو، به بهانه سالروز زلزله مهیب بم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی عزیزان از دست رفته و تسلی خاطر بازماندگان صبور این حادثه، لوگوی مناسبتی خود را به نمایش می‌گذارد.

تمام لوگوهای پارسی جو را از اینجا ببینید.

مجموع رتبه (0)
0 از 5 ستاره

ارسال دیدگاه به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
 • مهمان - عباس مهدوی

  بهتر نیست مثل گوگل کلیک بر روی این لوگوها به نتایج جستجوی موضوع مرتبط با لوگو ختم شود؟
  همچنین فکر کنم دارید افت می‌کنید الآن چند ماه هست که پس از دو سال دوباره گوگل جستجوگر اول من شده کاش به باطن پارسی‌جو بیشتر از ظاهرش برسید.

 • سپاس از نظرتون. تا کنون بازخورد بسیار مناسبی در ارتباط با لینک دادن لوگوهای مناسبتی به مطلب مرتبط با اون در بلاگ داشته ایم. با این حال حتما پیشنهاد شما را در ادامه کار در نظر می گیریم. برای باطن پارسی جو هم مدام در تلاش هستیم و خوشبختانه در تست های معتبری که انجام گرفته، به صورت مداوم در حال رشد بودیم به شکلی که از نظر کیفیت جستجو، بالاتر از بینگ و دیگر جستجوگرهای مطرح قرار گرفته ایم. با این حال اینقدر به تلاش خود ادامه می دهیم که تبدیل به جستجوگر اول بسیاری از ایرانی ها از جمله شما شویم.

 • مهمان - مهمان

  واقعا عالی هست که به یاد مردم بم هستیم.تشکر از پارسی جو

 • ممنون از توجهتون

 • مهمان - مومنی

  با تشکر و سپاس از عزیزان پارسی جو در ابراز همدردی با مردم دلسوخته بم
  مومنی

 • سپاسگزاریم دوست عزیز

خبرهای یک هفته گذشته

هیچ مطلبی پیدا نشد!